04.09.2015
חדשות בזירה
מה קרה להוצאת "זיקית" והאם היא תשרוד? וגם - גל עזיבות ומינויים חדשים בהוצאת "כתר" וד"ש מעגנון
כשבוע לאחר שהמו"לית והמתרגמת שירה חפר הודיעה על עזיבתה את הוצאת "זיקית", פרסם גם אוריאל קון, המו"ל והמייסד, הודעה רשמית על עזיבתו את ההוצאה. אז מה קרה להוצאת זיקית?

למי ששכח, "זיקית" הוקמה לפני כשלוש שנים במטרה לתת קונטרה לשוק הספרים בארץ, על ידי שיווק יצירות איכות מתורגמות בסדרת ספרי כיס, שלא יופצו דרך הרשתות הגדולות אלא רק בחנויות הפרטיות. "נוציא לאור יצירות מופת קטנות," הסבירו השניים בראיון ל-ynet, "הספרים לא יהיו ארוכים, משהו שאפשר לקרוא בשעתיים במקום לצפות בתוכנית מטמטמת בטלוויזיה או לקרוא ברומן המשוכפל התורן. העידן הנוכחי הפך אותנו לחסרי סבלנות, ואנו רוצים להתאים את הספרים לסוג הזה של האדם, בקריאה קצרה ויעילה ובמקסימום איכות ותועלת".

היכנסו: ביקורת על רב המכר "פרנסוס על גלגלים"

הבחירה באופי הספרים, בעיצוב ובשיווק (כל הספרים עוצבו תחת עיצוב קבוע, ונמכרו במחיר של 50 שקלים) הייתה של חפר וקון כאחד, תוך כדי הקפדה על תרגם איכותי והדפסת הספרים על נייר ממוחזר. מרגע תחילת פעילותה הספרותית ההוצאה קנתה לה קהל קוראים גדול שכלל גם מועדון מנויים, וספריה לא ירדו מרשימת רבי המכר של החנויות הפרטיות, וביניהם: "פרנסוס על גלגלים" מאת כריסטופר מורלי (שנמצא כבר חודשים ברשימה, והינו רב-המכר הבולט ביותר של ההוצאה), "ללכת בשדות הכחולים" מאת קלייר קיגן, ו"נוף גדול שומם" מאת של אסקילדסן.

ושינויים מו"לים נוספים ומורכבים: גל עזיבות בהוצאת "כתר" לצד מינויים חדשים. כבר במרץ האחרון דווח כי יערה שחורי ועודד וולקשטיין יהפכו לעורכי המקור הרשמיים של הוצאת "כתר" לאחר עזיבתם של ד"ר שירה חדד והסופר והעורך דרור משעני את ההוצאה. השבוע פורסם כי רוני בק תמונה להיות עורכת הפרוזה של ההוצאה, במקום אדר זאב שעוזבת את כסאה לאחר שש שנים. שינויים נוספים בהוצאה: טלי מרקוס תחליף את דנה אלעזר-הלוי כראש מחלקת ספרי העיוןשאף היא עוזבת את ההוצאה לאחר שלוש שנים. כמו כן, עדי סגל המפיקה הראשית של ההוצאה עזבה אותה לאחר שבע שנים.  

ובנימה פחות דרמטית, ורק כדי להזכיר: גם בידיעות ספרים התחלפו הכיסאות השנה כאשר נטע גורביץ' הודיע על פרישתה מהמקצוע, ונעה סמלסון, לשעבר עורכת בהוצאת "מטר" מונתה להחליפה כעורכת המקור של ההוצאה. 

על אף שאיש מהשותפים לא הסביר מפורשות מדוע הם מסרבים להמשיך ולעבוד ביחד על המפעל הספרותי המצליח, ככל הנראה ללא שניהם - עתידה של ההוצאה להמשיך בפעילותה הוא די קלוש.  

ופרידה מסוג אחר: הסופר והנוירולוג המפורסם, אוליבר סאקס, מחבר "האיש שחשב שאשתו היא כובע", הלך לעולמו השבוע בגיל 82. עיקר חייו של סאקס הוקדשו למחקר נפש האדם והתת-מודע. בין ספריו הנוספים והמצליחים "התעוררות" ו"מוזיקופיליה".

.
...
מועדון קריאה
קרדיט צלם: ליאור פז
שמעון אדף מקריא מתוך "קובלנה של בלש"
מה בקומיקס
קול האמנות
השבוע לפני 89 שנים נולד מי שעתיד היה להיות אחד מציירי הקומיקס המוערכים ביותר בעולם: ג'ין קולאן. הצייר האמריקני, שעבד בין היתר על דמויות כמו דרדוויל וקפטן אמריקה, היה גם היוצר הראשון שבנה את הרישומים שלו עבאמצעות רישום שבסיסו הוא אור וצל. גישה זו העניקה ליצירותיו אווירה ווירטואוזיות שלא היתה קיימת בז'אנר לפניו, וסייעה למדיום לצעוד צעד ענק נוסף קדימה - אל עבר הכרתו כאמנות של ממש. (יוני זאבו).
קרדיט צלם: shutterstock סובב עולם
טרנד מוביל ומשתלם
ג'והאנה באספורד, מי שהחלה את טרנד חוברות הצביעה למבוגרים, יכולה לרשום לעצמה הישג נוסף. לא, זה לא השתלטות על רשימת רבי-המכר בישראל - על אף הצלחתו של הז'אנר גם בזירה שלנו - אלא המספר המדהים של שלושה מיליון עותקים שנמכרו מספרה "הגן הסודי" בסין בפחות משלושה חודשים, מה שמביא אותו למכירות של כמעט שבעה מיליון עותקים בכל העולם. מכאן שאם אתם רוצים להצטרף לתעשיית חוברות הצביעה הממכרת - הכי שווה לעשות את זה בסין.
קרדיט צלם: אמיר לוי עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם הסופר רם אורן
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"שלושת הספרים החדשים שכתבתי הם מכלול אחד: טרילוגיה בשם 'אהבה כואבת'. במרכז העלילה עומדת עולה חדשה המנסה לבנות את עתידה בארץ, נקלעת לתלאות שונות ומחפשת את אהבת חייה. הסיפור מתרחש באמצע שנות ה-40 בארץ ישראל, ועם גיבוריו נמנים קצין בריטי מצטיין, אחד מאבות היישוב היהודי בצפת, ראש ההתנגדות הערבית בארץ ובני משפחתו עוד ועוד.

"לצורך כתיבת הספר ערכתי תחקיר יסודי של התקופה זו הפעם הראשונה, אחרי 35 ספרים, שאני כותב טרילוגיה. התחקיר והכתיבה נמשכו שלוש שנים ואני שמח שהטרילוגיה זוכה לשבחי הביקורת ולהצלחה רבה בשוק הספרים.

ספר על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא/ת.

"לפני שנים אחדות ביקרתי בכפר נידח בפרו ושם פגשתי ישראלי שהתאהב במקום. הוא נשא אישה מקומית והוליד שני בנים ומתפרנס מהדרכת טיילים בטרקים המופלאים בסביבה. הוא הזמין אותי לארוחת צהריים בביתו, הציג לפני את בני משפחתו והוביל אותי בגאווה למדף ארוך בחדר השינה שלו. על המדף היו כל הספרים שכתבתי. הוא סיפר שחברים בארץ שולחים אליו כל ספר חדש מפרי עטי".

עם איזה סופר היית נפגש לקפה?

"עם סטפן צווייג, סופר שאני מעריץ. יש לו סגנון כתיבה בהיר ומדויק וספריו, למרות שחלפו שנים מאז מותו, נקראים כאילו נכתבו היום". 

איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"כל ספר שאינו יצירת מופת, הוא בשר תותחים, חיל רגלים מסור, כלי שאפשר להקריב משום שהוא משחזר שוב ושוב, באלף דרכים, את הנוסח של יצירת המופת". (רוברטו בולוניו בספרו האחרון "2666"). 

רוצים לקרוא פרק מתוך "2666"? היכנסו לכאן

 
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
לזכר אחותי שנספתה בפיגוע/ שיר מאת נדיה עדינה רוז
אֲנִי לֹא עוֹמֶדֶת
בַּצְּפִירָה
נוֹסַעַת אִתָּךְ
בְּאוֹטוֹבּוּס קַו 19
שֶׁלָּקַחְתְּ אָז
בַּדֶּרֶךְ מֵהַבַּיִת
מתוך "דיו של שלג", הוצאת אפיק-הליקון
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
הלו, הלו, ביכורים
"הלו דורית", ספר הביכורים של ניר דרום (הוצאת כנרת זמורה-ביתן), קצת נופל בין הכיסאות של הקוראים: מצד אחד, הוא מוצג כספר למבוגרים, ומצד שני יש בו גם איכויות וטעמים ההולמים ספרים לבני ובנות נוער.

הגיבורה של הסיפור, דורית, נוסעת לבלות אצל אנטי רייצ'ל בתל אביב, ואף אחד לא באמת יודע לאן נוסעת אמא שלה. אך בהמשך היא עוברת מסע התבגרות בעקבות הגילוי שאמה, למעשה, שרויה בדיכאון קשה.

אך התמה הזו כמעט משנית לכוח הגדול של הספר - ובכך הוא במיוחד מתאים לבני נוער - התיאור את נקודת המפגש הדרמטית שבין הנעורים לבגרות. הניסוחים הכובשים של דרום והקצב המוצלח של העלילה, היו אמורים לגרום לספר לטפס לטבלת רבי המכר, אבל כמו שקורה לפעמים - לא כך התרחש. אבל עבורנו, ודווקא בשל היכולת של דרום לפנות בכתיבתו לקהל נרחב כל כך של קוראים, הספר הזה הוא בסט-סלרי.
...