12.06.2015
חדשות בזירה
סיכום חוויות שבוע הספר אצל המו"לים, וולבק כובש את רבי-המכר ואנשי רוח נגד תקנון פרס ספיר
חגיגות שבוע הספר מגיעות לסיומן במוצאי שבת הקרובים, לאחר עשרה ימים של ירידי ספרים ואירועי ספרות. אז עבר שבוע הספר על המו"לים? דובי איכנולד מנכ"ל ידיעות ספרים, מסר כי נתוני שבוע הספר השנה מפתיעים מאוד. "למרות שהתחזיות הצביעו על ירידות במכירות ובצריכת הספרים, ציבור הקוראים הצביע ברגליו ועד כה נרשמה השנה עליה של 25 אחוז במכירות".

איכנולד מוסיף כי הלקוחות הגיעו בהמוניהם לשבוע הספר כשהם מודעים לחוק הספרות והסופרים ולהנחה של 20 אחוז המגיעה להם, וקנו בעיקר את הספרים המוגנים. לעומת זאת מהוצאת כנרת זב"מ נמסר: "השנה יש תחושה של אופטימיות. ובכל זאת מדובר באופטימיות זהירה, כי הנטייה הברורה של הקוראים היא להעדיף ספרים במבצע על פני ספרים חדשים המוגנים בחוק".

בדומה לאשתקד, השנה ליוו את שבוע הספר בעיקר דיונים כלכליים, ונדמה כי החגיגה הספרותית הגדולה הפכה בעיקר לנוסטלגיה. בכך משתף אותנו הסופר אמיר גוטפרוינד, שמספר כי הוא מתגעגע לספרים עצמם. בעקבות הוצאות מחודשות לספרי ילדות קלאסיים, שעקב היותם ספרים ותיקים הם אינם מוגנים בחוק הסופרים וניתן למכור אותם במחיר אטרקטיבי, ממליץ לנו אמיר: "ישנם ספרים שאני מביע כאן משאלה להוצאתם המחודשת, או לתחושה שאחזה בי בימים שבהם קראתי אותם.

"תחושת מתח ועונג על מערכת העצבים שלי, שאיני בטוח שנפרקה עד עצם היום הזה. בראשית שנות ה-60 פרסם המחזאי והתסריטאי אלי שגיא סדרה בת שלושה ספרים, 'הרפתקאות קפטן יונו בחלל'. בכל אחד מהספרים התגלגל צוות חללית לאחד מכוכבי הלכת הסמוכים לכוכב ארץ שלנו, ונתקל ביצורים מקומיים שנהגו בו בעוינות דוגמת זו שנתקלו בה חיילי צה"ל בהגיעם לשכונת סג'עייה.

"אני זוכר היטב את הקסם והאימה שאחזו בי מספר לספר. הלכתי בעקבות קפטן יונו בכל אשר הלך, מדף אל דף, והתפעלתי מכושר הפעולה וההישרדות של נער שאינו רחוק מגילי. הנחתי, בכובד ראש, שגם לי צופן העתיד התגלגלות אקראית אל משימות חלל, ודבקתי בספרים כדי להכין את עצמי לאתגרים. זוהי בהחלט סדרת ספרים שראוי להוציאה לאור מחדש".

ממדע בדיוני לעתידנות ריאליסטית: הרומן החדש של מישל וולבק, "כניעה" (הוצאת בבל), הוא ככל הנראה ספרו המצליח ביותר בישראל, ומככב כעת ברשימת רבי המכר. תוך זמן קצר הודפסה מהדורה רביעית של הספר, ואף על פי שמדובר בסופר מוכר מאוד זו הפעם הראשונה שהוא הפך לסופר מסחרי גם אצלנו, כמו במדינות אחרות בעולם.

ייתכן ואחת הסיבות להתעניינות הגדולה בספר היא שהוא ניצב בעין הסערה סביב פיגוע הטרור המדובר במערכת העיתון הצרפתי "שרלי הבדו". בשער העיתון שיצא ביום הפיגוע, הוצגה קריקטורה של וולבק בעקבות ספרו החדש העוסק בהשתלטות האסלאם על צרפת.

ומצרפת לישראל: במלאת שנתיים לפטירתה של דבורה עומר ולרגל העברת ארכיונה האישי לאוספי הספרייה הלאומית, יתקיים בספרייה ביום ב', 22.6 אירוע מיוחד שבו יוצגו פריטים ששמרה, וביניהם כמה מכתבים מרגשים במיוחד של ילדים שכתבו לה מכל רחבי הארץ.


...
מועדון קריאה
יהודית קציר ממליצה על ספרי משפחה
מה בקומיקס
עושה שלום במשבצות
"עושה שלום" הוא רומן גרפי ישראלי מאת הכותב והמאייר מושיק גולסט שעוסק במזרח תיכון אוטופי פוסט כל המלחמות. תפקידו של נצר, גיבור היצירה, הוא לשמור על הסוד שעלול לערער את השלום ולהחזיר צל המלחמה. אך מה קורה כשהגיבור מגלה את הסוד בעצמו? (יוני זאבו)
סובב עולם
שמתם לב שכולם מדברים על צנזורה תרבותית?
דיוויד אוליו, מורה לספרות בתיכון בקונטיקט, פוטר לאחר שעסק בניתוח שיר של אלן גינסברג בשם Please Master המתאר יחסים מיניים בין שני גברים. את השיר הביא לכיתה אחד התלמידים וביקש לדון בו. כשהדבר הובא לידיעת ההנהלה היא נקטה בהליך משמעתי נגד המורה, בטענה שסיכן את בריאותם הנפשית של תלמידים מסוימים.
עוד מילה אחת
שיחה עם הסופרת שרית ישי-לוי, מחברת הרומן "מלכת היופי של ירושלים"
על מה מספר הרומן האחרון שלך, "מלכת היופי של ירושלים"?


מדובר על סיפורה של משפחת ארמוזה משפחה ממוצא ס"ט בירושלים. הרומן מתרחש מימי סוף המאה התשע-עשרה דרך תקופת הטורקים, המנדט, המאבק בבריטים, מלחמת השחרור ושנותיה הראשונות של מדינת ישראל. האירועים ההיסטוריים שהתרחשו בארץ בשנים ההן משתלבים בחיי הגיבורים, והעלילה עוקבת אחרי גורלן של נשות המשפחה - שהגברים שלהן למעשה מתגעגעים וכמהים לאישה אחרת שאת אהבתה החמיצו.


ספרי על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא.


יש לי אינספור מפגשים מרגשים עם קוראים במסגרת ההרצאות שאני מעבירה ברחבי הארץ והסיורים שאני מקיימת בעקבות הספר, בשכונת אוהל משה שבה מתרחשת רוב העלילה. אך המפגש המרתק ביותר היה עם חברת ילדות של אמי שגרה כיום בקיבוץ עין החורש. הן היו שכנות בירושלים, למדו ביחד באותו גן ילדים ובאותו בית ספר, והיא הכירה לי את אמי הילדה כפי שמעולם לא הכרתי אותה.


עם איזה סופר היית נפגשת לקפה?


עם ארנסט המינגווי, ולא לקפה אלא לכוס דקירי או מוחיטו. הוא שתה את החיים בלגימות עצומות, כתב אותם - והפך אותם לספרות. הוא היה הרפתקן, אוהב נשים, איש העולם הגדול שחי את האירועים המרתקים שאירעו בתקופתו עד כלות, ולא נתן לאף חוויה או הרפתקה לדלג מעליו. זהו סופר שנסעתי בעקבות ספריו לפריז, לקובה, למיין, וחיפשתי את טביעת אצבעותיו, את הבתים שחי בהם, ואת הברים שישב בהם. איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא? כנראה שאין.


איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?


"לאן הולכים הברווזים כשהאגם קפוא", מתוך יצירת המופת "התפסן בשדה השיפון" של די.ג'יי סלינג'ר, ספר הנעורים שלי.


מה המקום שאת חולמת לכתוב בו?


כל מקום שינתק אותי מהמציאות שבה אני חיה. כרגע אני מפנטזת על פמגוסטה או קיריניה בקפריסין הטורקית, שעה וחצי מהבית, וגן עדן עלי אדמות.


...
שיר לשישי
מאת אלכס בן-ארי
לֵיל קַיִץ כָּבֵד
קָפוּא בִּתְנוּחַת אָצָן
יָשֵׁן בְּנִי הַקָּטָן

*

תְּלוּיָה בֵּין שְׁנֵי עֵצִים
מַחֲצִיתוֹ הָרֵיקָה
שֶׁל הַיָּרֵחַ
מתוך "קורת השער", ספר שירי הייקו בהוצאת מוסד ביאליק בסדרת "כבר" לשירה
בסט סלרי
רות ל. אוזקי היא סופרת שכדאי שלא תלך לכם לאיבוד
כנראה שלא די בכך שכתבת ספר מצליח ומשפיע בעבר, כדי שספרייך הבאים יכנסו לרשימת רבי המכר. כך במקרה של הסופרת היפנית-אמריקנית רות ל. אוזקי, שהופעת ספרה "סיפור זמני" (בתרגום יעל סלע, "עם עובד") כמעט ולא הורגשה.

אוזקי, שכתבה את רב המכר "שנת הבשרים שלי", מציגה בספר זה שוב את מלאכת הכתיבה המתוחכמת והסוערת שלה. כהרגלה, היא מנפצת טאבויים ומוסכמות, ועל אף שעלילת הרומן מתרחשת באי מרוחק וכן ביפן - במערבולת של זמנים, יש בה אמיתות מצמררות ונוקבות שרלוונטיות גם לחיינו בהווה בישראל.

אבל אולי אנחנו מעדיפים להתרחק מהדברים המכאיבים, שאוזקי כה מיטיבה לתאר בספריה, ולפנות אל הסנטימנטליות. בעינינו, הקול החזק שעולה מהרומן הזה שסוחף אותנו אל עבר מחוזות מתעתעים - הוא זה שהופך את "סיפור זמני" לבסט-סלרי.
...