02.10.2015
קרדיט צלם: shutterstock חדשות בזירה
מדוע הניו-יורק טיימס הכריז על מות העידן הדיגיטלי, מחווה טעימה לרואלד דאל ושירה שחולמת בספרדית

מדוע הניו-יורק טיימס הכריז על מות עידן הספרות הדיגיטלית, ואיך זה משפיע עלינו? בשנים האחרונות חל דיון מתחדש בכל הנוגע להצלחתה של הספרות הדיגיטלית בארץ ובעולם.

על פי הניו יורק טיימס, כמות המכירות של הספרים הדיגיטלים היתה אמורה לכבוש את הקוראים ולהשאיר אבק לספרות הגשמית עד לשנת 2015, כך על פי חוקרים שניתחו את המצב מבעוד מועד.

אך על פי איגוד המו"לים האמריקני, בשנה האחרונה מכירות הספרים הדיגיטלים ירדו בעשרה אחוזים, ולמעשה, לא עלו בצורה משמעותית בשנים האחרונות כפי שצופה ונשארו לשלוט על 20 אחוזים מהשוק בלבד.

על אף התפתחות הטכנולוגיה בתחום זה, יותר מ-300 חנויות ספרים עצמאיות נפתחו בשנים האחרונות בארצות הברית, וכן עוד כמה מאות באירופה וברוסיה בפרט - כך שהביקוש לספרים אמיתיים בעולם ממשיך לעלות.

בניגוד למצב בישראל, בארצות הברית לא קיים הבדל משמעותי בין מחיר ספר רגיל לבין מחיר ספר בפורמט הדיגיטלי. מכאן שהספר המודפס ממש לא מת, אלא להיפך. נמשיך לעקוב.

אבל מה עושים עם כל הספרים שצברתם בבית לעזאזל?

ונפתח בפרידה: המשורר, הנקדן והעורך תנחום אבגר נפטר בגיל 69. אבגר פרסם ארבעה ספרי שירה, הראשון ראה אור בשנת 1979 והאחרון בשנת 2014, כמו כן עסק בצילום ופרסם סיפורים קצרים בכתבי עת.

פרידה נוספת נערכה השבוע מהסופרת ג'קי קולינס, אחותה הצעירה של השחקנית ג'ואן קולינס, שמתה בגיל 77. קולינס פרסמה למעלה משלושים ספרים, כולם הפכו לרבי מכר, ורובם עסקו בשערוריות של החברה הגבוהה בהוליווד. 

ומבט אל העתיד: סדרת ספרי שירה דו-לשוניים בעברית ובספרדית, תצא לאור בספרד בהוצאת "ורבום", החל מהחודש. המשוררים שיפתחו את סדרת הספרים הראשונה יהיו מירון ח. איזקסון, חיים נגיד, אשר רייך, גד קינר, ורדה גינוסר, עדינה מור חיים, ליליאן דבי גורי ומרגלית מתתיהו.

מדובר בסדרה שתצא לאור במשך חמש השנים הקרובות, במסגרתה מדי שנה יפורסמו שמונה ספרי שירה של משוררים ישראליים בתרגום לספרדית. ההסכם לפרויקט הייחודי נחתם בין איגוד הסופרים בישראל והוצאת "ספרא" לבין הוצאת "ורבום" בספרד, בתמיכת אקו"ם, משרד החוץ הישראלי ושגרירות ישראל בספרד.

רשת המזון המהיר המפורסמת בעולם, מקדונלדס, לא מסתפקת בחלוקת צעצועים מיניאטורים של דמויות מסרטי אנימציה, וכעת יצאה בפרויקט חדש ומקסים: חלוקת ספרי ילדים של הסופר רואלד דאל ("צ'ארלי והשוקולדה") עם כל ארוחת ילדים בבריטניה. יאמי.
 
...
מועדון קריאה
קרדיט צלם: ירון שרון
צפו: אילן הייטנר מקריא מתוך ספרו
מה בקומיקס
מזל טוב: באטמן חוגג יום הולדת
השבוע צוין יום חג עולמי לכבוד יום הולדתו ה-76 של האביר האפל, אחד מהאייקונים החשובים ביותר בתרבות הפופ בכלל ובעולם הקומיקס בפרט, ביוזמת הוצאת DC שמפרסמת את עלילותיו כבר עשרות שנים. לצד מהדורות קומיקס מיוחדות בכל רחבי העולם וחגיגות מחווה, גם אצלנו מתפרסם קומיקס באטמן חדש בעברית. (יוני זאבו). 
קרדיט צלם: MCT סובב עולם
תור הזהב של הארי פוטר
רבות דובר על כך שג'יי. קיי רולינג היא אשת עסקים טובה לא פחות משהיא סופרת מוצלחת, ואולי אפילו יותר. עתה ישנה הוכחה נוספת לכך: רולינג צייצה השבוע שהמחזה Harry Potter & The Cursed Child, המבוסס על סדרת הספרים המצליחה ועתיד להגיע לבמות הווסט-אנד בלונדון, יפוצל לשני מופעים נפרדים. הסיבה הרשמית: "זהו סיפור אפי". הסיבה הלא רשמית - אך המדוברת: "תאוות בצע". מה אתם חושבים?
קרדיט צלם: אפרת בלוססקי עוד מילה אחת
שיחה קצרצרה עם היוצרת רותו מודן
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"על נסיעה של סבתא ונכדה לפולין למצוא את הרכוש המשפחתי האבוד. והכל בתוך קומיקס".

צייר לי שואה: מלחמת העולם השנייה בקומיקס
 
עם איזה סופר היית נפגשת לקפה?

"עם לאה גולדברג, בקפה בבן יהודה, לדבר איתה על תל אביב, על ספרות רוסית ועל כתיבה לילדים".
 
איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"העיקר הוא לא להאמין. העיקר הוא להבין ואז להשתנות". (2666, מאת רוברטו בולניו).
 
2666: פרק מספרו של רוברטו בולוניו

מה המקום שאת חולמת לכתוב בו?

"סיני. אני באבל מתמשך שגן העדן הזה אבד לי".

מי סוגרת חשבון עם היטלר? 

יש לך איחולים לספרות הישראלית?

"ספרות ישראלית יקרה, אני מאחלת לך לשנה החדשה , שיכתבו אותך, שיקנו אותך, שיתרגמו אותך ושיאהבו אותך".
 
מה הפרויקט הבא שלך?

"התחלתי לעבוד על רומן קומיקס חדש, אבל אני עוד לא מגלה על מה הוא".
 
 
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
כמעט קט יוגף התריס/ מאת תמה חזק
כִּמְעַט קָט יוּגַף הַתְּרִיס
תֹּכֶן הַדַּף כְּעָלֶה
יֶשְׁנוֹ חֲלוֹם עֵירֹם כַּחֶלֶד
וְעוֹמְדִים הָרְגָבִים וּמַדְלִיקִים
אֶת הַנּוּרָה הָאֲדֻמָּה בִּקְצֵה הָעֶרֶב וְהַדֶּרֶךְ –
וְהַשֶּׁקֶט מוֹלֵךְ וְהַיָּם גּוֹעֵשׁ וּמְפַרְפֵּר בָּאֶגְרוֹף –
הֵן סוֹף לַכֹּל. כָּלוּא הַכֹּל. הֵן סוֹף.
 
מתוך ספר בכתובים
קרדיט צלם: shuterstock בסט סלרי
מזרחית לירח, דרומית למצב
שלומי חתוכה הוא כוכב עולה בשמי השירה הכי מדוברת בעיר: שירת מחאה חברתית, עדתית ופוליטית - או בקיצור שירה מתנגדת.

שירתו של חתוכה, שכבר עוררה הדים בבמות שונות ובעיקר ברשת החברתית - מכונסת כעת בספר הביכורים "מזרח ירח" (הוצאת טנג'יר). אך לצד הפוליטיקה והמחאה, יש בה גם פיוט ותחכום, ממזריות ונועם, ובעיקר כמיהה לבית.

השירה של חתוכה נקראת כמגפון זועק או כלחישה עדינה, בעודה נעה בין החוויה הפרטית לחוויה הציבורית. אבל מעבר לכל הדיבורים הערס-פואטיים: ספר זה מזכיר לנו שביחד עם קולות התופים המטאפוריים שנשמעים סביב כל מה שקשור לשירה מזרחית - אם יש כזה דבר - שווה לחזור לדבר החשוב ביותר: לשירים עצמם ולאיכותם, ומכאן לספר "מזרח ירח".
...