23.10.2015
חדשות בזירה
ג'ין אוסטן חוזרת למדפים, הסופרים בעידן הדיגיטלי מאבדים את הפרטיות, ומה נסגר עם עוגיית המדלן
הוצאות "א(ה)בות" ו"סנדיק ספרים" חברו לפרויקט מו"לי שבמסגרתו יראו אור ספריה של ג'ין אוסטן בתרגומים חדשים. הספרים המדוברים הם: "מנספילד פארק", "נורת'אנגר", "אמה" ו"תבונה ורגישות" (שהודפס לפני שנה וחצי במהדורה מצומצמת, ואזל). כמו כן, לאור ציון 200 שנה ליציאתו לאור של הספר "אמה" בסוף 2015, ו-200 שנה למותה של אוסטן, יראו אור בפעם הראשונה בעברית ספריה "ליידי סוזן" ו כתבי נעורים".
 
מלבד שי סנדיק (מו"ל ההוצאה שנקראת על שמו) יתרגמו את ספרי סדרת אוסטן ענבל שגיב נקדימון, לי עברון-ועקנין, אינגה מיכאלי וסטלה פנטופל. על שיתוף הפעולה והפרויקט מספר המו"ל: "הקשר בין 'סנדיק ספרים' ו'א(ה)בות' מושתת בראש ובראשונה על אהבה משותפת של כולנו לג׳יין אוסטן. במסגרת הליך השיקום של ההוצאה, שנקלעה לאחר מספר חודשי פעילות לקשיים, עמדו בפנינו מספר אפשרויות להוציא לאור את כתביה של אוסטן. הבחירה ב'א(ה)בות', שמוציאה לאור ספרות נשית רומנטית, היתה בחירה טבעית ומתבקשת. אחרי הכל, אוסטן היא המלכה האם של הספרות הרומנטית".
 
למי ששכח: מה עבר על הוצאת סנדיק

ולא רק סנדיק הוא אוהד מושבע של אוסטן. במאמר שכתבה ל"גארדיאן" סיפרה הסופרת האיטלקייה המוערכת אלנה פרנטה, הכותבת בשם עט, על השפעתה של אוסטן עליה, מכיוון פחות צפוי: העובדה שבתחילת הקריירה הספרותית שלה, פרסמה הסופרת האנגליה את כתביה בעילום שם. פרנטה, כידוע, מסרבת על אף ההצלחה שלה היא זוכה, לחשוף את זהותה ואת שמה האמיתי - עניין שמזין לא פעם שמועות לגבי זהותה (האחרונה שבהן היתה שמדובר בכלל בכותב גברי). 

ה-BFF של אלנה פרנטה

ונישאר עוד רגע באיטליה: הסופר ארי דה לוקה זוכה על ידי בית המשפט האיטלקי, לאחר שהואשם לאחרונה בהסתה לאלימות, בעקבות אמירתו שיש לחבל בקו רכבת הפוגע, לטענתו, במערכת האקולוגית באזור. בית המשפט זיכה כאמור את דה לוקה מכל ההאשמות, וקבע כי לא ביצע שום פשע. 

מדוע להיות סופר בעידן הדיגיטלי זה מעייף? מכיוון שהציפייה של הקהל מהנוכחות ומהזמינות של הסופרים הנערצים עליו אינה פשוטה לכלל הכותבים המצליחים, שחלקם מתגעגעים לימים הפשוטים שבהם סופרים לא היו בהכרח נגישים. את הנושא הזה העלתה הסופרת ג'ואן האריס במסגרת פסטיבל ספרות במנצ'סטר. "אני גם אנושית - וישנם ימים שבהם אני חסרת סבלנות, עייפה או שפשוט אין לי זמן", התלוננה, והחליטה לקבוע סדרה של כללים מול קהל הקוראים שלה, שמדגישה את אי התחייבותה (שלה ושל סופרים בכלל) להיות זמינה בכל רגע נתון לקוראים.

סקס, אידאות ומדע בדיוני: על ספרה של אורסולה לה גווין

הארגון הדרום-אפריקאי PRAESA זכה בפרס לזכרה של סופרת הילדים האהובה אסטריד לינדגרן. מדובר על אחד מהפרסים החשובים בתחום ספרות הילדים והנוער, העומד על סך של 400 אלף פאונד. מדי שנה מוענק הפרס לסופר, למאייר או לארגון המקדם קריאת ספרות ילדים. רשימת המועמדים לשנה הבאה הוכרזה ביריד הספרים בפרנקפורט שהתקיים לאחרונה, ובין 215 המעומדים היה ניתן למצוא את היוצרים אריק קרל, אורסולה לה גווין, לויס לורי, אוליבר ג'פרס, קוונטין בלייק, מג רוסוף, פטריק נס, אואן קולפר ומרג'אן סטראפי

 
...
מועדון קריאה
קרדיט צלם: ירון שרון
ינץ לוי מקריא: תוחלת החיים של האהבה
קרדיט צלם: עטיפת הקומיקס מה בקומיקס
גיבור העל שיציל את ההסברה
בימים טרופים אלו, כשהאלימות מנצחת על הרחובות וראש הממשלה נכשל בהסברה - אולי הגאולה תגיע דווקא מארצות הברית: ארלן שומר, מאייר והיסטוריון קומיקס, יצר את "קפטן ישראל" כתשובה מאוירת לתנועת ה-BDS שקוראת לחרם כלכלי ותרבותי על ארצנו. הצעה: אולי במקום שגיבור העל המסוקס יילחם באויבינו מבחוץ, ננצל את כוחות העל שלו דווקא כדי לאחד בחזרה את העם. (יוני זאבו).
קרדיט צלם: shutterstock סובב עולם
סיפור קצר על הדרך
סיפורים קצרים? בחינם? שני דברים שלא היינו בהכרח מצפים להם, ובכל זאת: בעיר גרנובל שבצרפת חברו הוצאת ספרים בשם SHORT EDITION והעירייה לפרויקט שמטרתו להנגיש תרבות לתושבים, וכך - בתקווה - להפחית את רמת הפשיעה בעיר. התוצאה: מכונות שמדפיסות סיפורים קצרים בחינם ומוצבות בפינות רחובות מרכזיים. התושבים יכולים לבחור את אורך הסיפור בהתאמה לזמן הקריאה הרצוי (3 דקות, 5 דקות), ובכך להעביר את זמנם בקריאת ספרות יפה, במקום בכל דבר אחר.
 
קרדיט צלם: מירה ממון עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם היוצרת מאיה ערד
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"'העלמה מקזאן' מספר על עידית, רווקה בת שלושים ותשע שעדיין מחכה ל'אחד', ועל המסע שהיא עוברת עם הגילוי ש'האחד' כנראה לא יגיע. מה הלאה? זו שאלה שגם אני כסופרת הייתי צריכה להתמודד איתה. מה עושים עם דמות שאי אפשר לחתן - מה האופציות שלה? מה האופציות הספרותיות שלי בכתיבה על דמות כזו? זה ספר על משבר אמצע החיים שכל אחד מתמודד איתו בדרך זו או אחרת: הידיעה שחלומות ילדות כבר לא יתגשמו, החיים התחילו, ומה עכשיו? לעידית היו הרבה ספקות בדרך אל ההתבגרות שלה, וגם לי היו לפני שהספר יצא לאור.

פינת קריאה: בואו לקרוא סיפור תל-אביבי מאת דקלה קידר

"בסופו של דבר קרה לה נס קטן, כמו שקוראי הספר יודעים. וגם לספר קרה נס כלשהו והוא התקבל בהצלחה גדולה שהיא לגמרי לא מובנת בשוק הספרים של היום, הרבה בזכות העבודה הנפלאה של המו"ל שלי, יהונתן נדב".

עם איזה סופר היית נפגשת לקפה ומדוע?

"אני מתפתה לנקוב בשמות כמו נבוקוב, או טולסטוי, או עגנון, אבל אז אני תופסת את עצמי: באמת? ונניח שכן, על מה אני אדבר איתם? בטח יהיה מביך ברמות. לא עדיף לשבת לקפה עם אחד הספרים שלהם?"

איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"המון משפטים. קשה לבחור. לכן אבחר לא משפט שנון אלא אבחנה קטנה מסיפור של ג'וליאן בארנס, הדברים שאתה יודע. מסופר שם על שתי נשים קשישות שנפגשות לארוחת בוקר ולכל אחת יש שק שלם של תלונות כלפי חברתה ודברים שהיא יודעת עליה. המלצר מתעלם מהן - הן שקופות עבורו - ואחת מהן חושבת בטינה שחברתה תמיד מתיישבת בגבה למלצר, כדי שהתפקיד הלא נעים של למשוך את תשומת לבו של המלצר יפול דווקא עליה. אבחנות כאלה הן החומר שממנו עשויה ספרות".
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
הוא לא חיכה/ אלפרד אדוארד האוסמן
הוּא לֹא חִכָּה - אוּלַי זֶה לֹא מַפְתִּיעַ -
בְּעוֹד אֲנִי עוֹמֵד, לוֹטֵשׁ עֵינַי.
לָחַצְנוּ יָד, לִבִּי נִקְרַע לִשְׁנַיִם,
וְהִסְתַּלַּקְתִּי עִם מַחֲצִית חַיַּי.
מאנגלית: שמעון זנדבנק. מתוך "נפלאתה", הוצאת "חרגול" ו"מודן"
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
חתול על גג פח נטוש
חיות תמיד גונבות את ההצגה, זה ידוע. ועכשיו גם יש על זה ספר. "חתול רחוב ושמו בוב" שכתב ג'יימס בוון (שראה אור בהוצאת אסיה, ותרגמה קטיה בנוביץ') הוא מה שמכונה "ממתק ספרותי". זוהי לא יצירה מורכבת, ניסיונית או מרשימה מבחינת הפואטיקה שלה, אבל כן קיים בה סיפור יפה, כובש ומרגש, שכיף לשקוע לתוכו ולשכוח קצת מטירוף היום-יום.

מי מפחד מחתולים בספרים?

בוון בהחלט מספק את הסחורה. הוא מספר על חוויותיו כנגן רחוב בלונדון, שנתקל בעוינות מתמדת מצד הסביבה, ועל איך חייו השתנו כשהציל חתול ג'ינג'י פצוע בשם בוב. 

אי אפשר להישאר אדישים לחברות הנרקמת בין השניים, ולאמפתיה שבה מספר בוון את העלילה: "רק כשצפיתי באחות ממלאה את הטופס, זה היכה בי... 'אז מבחינה חוקית אני רשום כבעלים שלו?' שאלתי את הבחורה. היא רק הרימה את העיניים מהניירות וחייכה. 'כן, זה בסדר?' היא אמרה. 'כן, נהדר,' אמרתי, נדהם למדי. 'ממש נהדר.'"
...