30.10.2015
קרדיט צלם: MCT חדשות בזירה
רולינג: התמיכה בישראל והחרמות, חילופי כיסאות בפסטיבל המשוררים במטולה, והיטלר שלא הכרתם
תמיכתה של ג'יי. קיי. רולינג בעצומה המתנגדת לחרם תרבותי על ישראל, עוררה, כצפוי, הדים ברחבי העולם ובקרב מעריציה, שרבים מהם הביעו את מורת רוחם מכך שהיוצרת של הארי פוטר תומכת בישראל. בתגובה לכך, פנתה רולינג למעריצים וציינה כי הם צודקים בכך שהארי פוטר בתחילת דרכו לא היה מבין את תמיכתה, אבל הארי של סוף הספר השביעי היה מבין אותה.

מה הלך שם: כל העניין עם העצומה של רולינג

עוד טענה כי צריך להתנגד למעשים של ישראל שעוררו את הקריאה לחרם, אך ציינה כי חרם תרבותי ואקדמי ימנע גם מיצירות שמבקרות את ישראל לצאת החוצה. בנוסף לכך, ביטלה את ההשוואות שנעשו בין ישראל לבין "אוכלי המוות" המופיעים בספרי הסדרה המצליחה.

ועוד חדשות מרולינג: הסופרת הודיעה כי המחזה "הארי פוטר והילד המקולל", שעתיד לעלות לבמות בלונדון ביולי 2016 בשני חלקים, יהיה למעשה החלק השמיני בסדרה. עלילת המחזה מתרחשת 19 שנים לאחר סיום הספר האחרון, ובמרכזה עומדת דמותו של בנו של הארי, אלבוס, אשר נאלץ - בדומה לאביו - להיכנס לעולם הקסמים והקללות. ובקיצור: קבלו את הארי פוטר הופך מילד פלא לאיש משפחה.

חילופי מנהלים בפסטיבל השירה במטולה: בני ציפר מונה למנהל האמנותי החדש של הפסטיבל במקומו של המנהל היוצא אורי הולנדר, שביצע את התפקיד בארבע השנים האחרונות. בעקבות המינוי פרסם ציפר את תוכניותיו כמנהל הפסטיבל החדש: "הייתי רוצה שכותרתו של פסטיבל המשוררים במטולה תהיה השנה 'זכות הצעקה', ושיושם בו דגש על כל אותם משוררים מעונים ומודרים, פיזית, רגשית ונפשית, מן הפריפריה ומן המרכז, שלא הוקצה להם מקום ראוי בקאנון, ושצריכים לצעוק כדי שקולם יישמע.

למה העברית מוציאה משוררים מהארון?

"אני פועל כדי להביא לפסטיבל משורר מן העדה היזידית שנמלט לא מכבר מאימת דאע"ש. נקדיש ערב לשירה ערבית, לשירה להט"בית. נייחד מקום לשירה מיסטית של שלוש הדתות, ולא ייפקד מקומה של שירת הילדים".
...
מועדון קריאה
קרדיט צלם: אלי סגל
על האנתולוגיה הלהט"בית "נפלאתה"
קרדיט צלם: עטיפת הקומיקס מה בקומיקס
יעשה שלום במרומיו
"עושה שלום" הוא רומן גרפי מקורי של יוצר הקומיקס הישראלי מושיק גולסט, המתרחש בעתיד הלא רחוק במזרח התיכון. הקומיקס מציג שלום אוטופי שברירי, שיכול להתנפץ באחת, בעקבות גילו של סוד נוראי - עליו שומר אדם בשם נצר. אך מה קורה כשנצר עצמו נחשף לסוד שעליו שמר באדיקות במשך שנים? עוד מעט נדע, כי הספר השני בסדרה המתהווה כבר בדרך. (יוני זאבו). 
קרדיט צלם: shutterstock סובב עולם
טולקין ב-60 אלף פאונד
רוצים לקרוא את הערותיו של ג'. ר. ר. טולקין למפת "הארץ התיכונה"? בעבור סכום סמלי של 60 אלף פאונד, תוכלו להיות הבעלים החוקיים של המפה, שנמצאה בתוך עותק של הספר "שר הטבעות" שהיה שייך למאיירת פאולין ביינס. המפה נתגלתה על ידי צוות חנות הספרים הנדירים Blackwell's Rare Books באוקספורד, והיא חושפת את הרצינות שבה התייחס טולקין לשרטוט המפה. מי שאין באפשרותו הסכום הנדרש לרכישת השפה, מוזמן להסתפק בהצצה בתערוכת טולקין שמוצגת בחנות.
קרדיט צלם: תמר עבאדי עוד מילה אחת
בית הכנסת הגדול בבגדאד/ סיפור מאת אלמוג בהר
חלם בירושלים והנה עומד החכם בראש בית הכנסת הגדול של בגדאד, צְלַאת אֶל-כְּבִּירִי, ועל ראשו טורבן כעל ראשו של הבן איש חי בתמונותיו, וקהל אדירים של אנשים עומד לפניו להקשיבו, ובתוכם רואה הוא את אביו ואמו וסבותיו וסביו, עליהם השלום, וכל שאמר החכם באותו היום בבית הכנסת בירושלים אומר הוא שוב בבגדאד, אלא שהפעם שפתו מעורבת, חצייה ערבית וחצייה עברית, ולעתים אף מילה אחת חצייה ערבית וחצייה עברית, וקולו צח וברור לפני קהל הרבבות.

עוד על הכתיבה של אלמוג בהר

והקהל הולך וגדל ובית הכנסת הולך ומצטופף עד שכמעט הוא מתפקע, אך כל פעם שכמעט הוא מתפקע גדל מעט בית הכנסת, קירותיו נסוגים אל החוץ ואל השמים, עד שההיכל גדול כבית המקדש בחזיונות יחזקאל. ומצא עצמו גם הוא עומד בתוך הקהל אחרי שראה את כל הקהל מלמעלה, והוא עומד רחוק-רחוק מהוריו עד שאינו יכול שוב לחזות בהם, ועל אחת כמה וכמה אינו יכול לגעת בהם, והוא מבקש ללכת בין רגלי האנשים ולהגיע עדיהם, והוא הולך ועובר ושומע את קול החכם צלול וברור, שוב המעשייה על הערבי וכלי הזהב, שוב הזקן והתאנים.

הגיע עד רגלי הוריו, וכל קומתו הגבוהה נקצצה והיה ראשו נוגע בברכיהם כבינקותו, והוא מביט בהם עומדים ומאזינים לחכם, ואינם מחולקים בין עזרת נשים לגברים אלא שניהם עומדים יחדיו ומבטם זה לזה נעים, ואף הוריהם מאחוריהם נושאים עיניים, ואביו פונה אליו ואומר לו שמו, ומושך משמו מילים בערבית, והוא מתבונן בו ואינו מבין, ואמו פונה אליו, וגם היא קודם אומרת את שמו ואחר כך אומרת לו מילים הנשמעות חיבה וכולן בערבית, והוא מתבונן גם בה ואינו מבין, קורא לה בשמה העברי והיא אינה מבינה, והם פונים אליו יחד בערבית,

אַשְׁלוֹנַכְּ, אַשְׁלוֹנַכְּ, נַסִיתַ, נַסִיתַ לִסַאנַכְּ, שכחתָּ, שכחתָּ לשונך, תהום נשייה השלכתָּ בנו, איך נעלה באוב מילותינו, איך ילד שלנו נמכר לאורחות ישמעאלים ושוב אינו מבין אותנו. והוא מושך בשמלת אמו, מושך חולצת אביו, ונופל על הקרקע לאטום אוזניו, אינו יכול לשמוע עוד את מילותיו של החכם, כבר שעה ארוכה הוא מאזין לו, כבר שעות ארוכות,
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
הייתי יושב אוהלים/ שיר מאת טובי סופר
הָיִיתִי יוֹשֵׁב אֹהָלִים.
יָדַי הָיוּ רֵיקוֹת.
לִבִּי יָצָא אֶל הַשּׁוֹשַׁנִּים.
נוֹפַפְתִּי לְשָׁלוֹם מִן הַמִּרְפֶּסֶת. 
מִלֵּאתִי לוֹטוֹ.
זָלַלְתִּי צִ'יפְּס שָׂרוּף. 
אָהַבְתִּי אֶת אִמָּא.

זִכְרוּנִי, וְאַל תִּשְׁכְּחוּ.
מתוך "המסדרון", גיליון מס' 2, ספטמבר-אוקטובר 2015, "חדרים" – הוצאה לאור
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
ואלה תולדות
"לצייר את זכריא לא רציתי. פחדתי שאם אצייר אותו יברח לי. ידעתי שהבין שאני היא הציירת של הגברים שהיו תלויים על הקירות בחושה אצלי, אבל העמדתי פני מתעלמת. ומדי פעם בפעם, בפרץ של געגועים, הייתי מוציאה אותם מהמחבוא ומתענגת עליהם".

כך, בתיאור כובש ומלא תשוקה, מנסח יוסי וקסמן בספרו השמיני, "תולדות האמנות" (הוצאת חרגול ומודן) את סיפורה של חבורת אמנים שהתיישבה באמצע המאה הקודמת בכפר ערבי נטוש על מורדות הכרמל. שנים אחר כך הם ייאלצו לנטוש אותו בעצמם בעקבות שריפה בכרמל.

לכתוב אמנות במכחול: יוסי וקסמן בספרים על הסכין

מדובר על ספר אקספרסיבי, מסעיר, בוטה וסוחף מאוד, שאינו הולך בתלם הנרטיבי המקובל בספרות הישראלית העכשווית, ומביא עמו רוח מרעננת ודמויות מלהיבות, שנשארות איתנו גם זמן רב אחרי הקריאה. בזכות העיסוק הלא שגרתי באמנות ובחייהם של אמנים, ובזכות התנופה הנהדרת של הסיפור, "תולדות האמנות" הוא הבסט-סלרי שלנו להשבוע. כדאי לכם. 
...