13.11.2015
קרדיט צלם: shutterstock חדשות בזירה
אמזון עוברת לרחוב, כנס סופרים ישיב את הקהילות האבודות לשיח, ודארווין עושה שוב היסטוריה
הספר המודפס מת? התשובה, נכון לעכשיו היא לא. לפחות לפי "אמזון". הרשת המקוונת הענקית, שעמדה במרכזן של סערות מתוקשרות בעולם המו"לות הבינלאומי, פותחת לראשונה חנות ספרים פיזית בסיאטל בשם הפשטני, יש להודות, Amazon Books. המחירים בחנות צפויים להיות דומים למחירים באתר, והבחירה אלו ספרים להציג, עתידה להתבסס על הנתונים שהצטברו ב"אמזון" הנוגעים לדירוגי קוראים ולנתוני מכירות.

רושדי מספר לכם סיפור לפני השינה

מי שכן מת, אך עתה יש אישוש לסברה כיצד, הוא הסופר, זוכה פרס נובל, פבלו נרודה. ממשלת צ'ילה הוציאה הודעה רשמית כי קיימת סברה של ממש כי נרודה נרצח, ולא מת ממחלה. נסיבות מותו של נרודה בשנת 1973 היו תמוהות. הוא אמנם אובחן כחולה בסרטן, אך המחלה לא היתה בשלב מתקדם, ומותו היה די פתאומי. הדו"ח הרשמי שפורסם לאחרונה הוא תוצאה של חקירה שארכה למעלה מארבע שנים.

ובארץ: כנס ירושלים לסופרים ומשוררים יהודים מהארץ ומהעולם, "כיסופים", מתקיים השנה בפעם הרביעית, בין התאריכים 23-27 בנובמבר ב"משכנות שאננים", "תמול שלשום" ו"בית אבי חי", ירושלים. נושא הכנס השנה הוא "זרות והזדהות" וישתתפו בו עשרות של סופרים ומשוררים יהודים הפועלים כיום בארץ ובעולם, בשלל אירועים, מפגשים וסדנאות.

בין הסופרים הישראלים המשתתפים בכנס: דויד גרוסמן, סמי מיכאל, חיים באר, אתגר קרת, נאוה סמל, חביבה פדיה, אלמוג בהר, גלי דנה זינגר, ועוד. בין הסופרים המגיעים מחו"ל: קארי קלמלה (פינלנד), ישין ממט (יוון), מארשה פאלק (ארה"ב), טומיסלב אוסמנלי (מקדוניה), ועוד. הכנס ינסה הפעם, ברוח התקופה והאופנה, להשיב את הבלקן והקהילות הנעדרות אל שיח הזהות הישראלי. 

תמר ורטה-זהבי ונעם פרתום זכו בעיטור אנדרסן לספרות ילדים מטעם הסניף הישראלי של אגודת IBBY. ורטה-זהבי זכת בעיטור בעבור ספרה "מנדלה" (ביוגרפיה של נלסון מנדלה, הוצאת עם עובד), ופרתום זכתה בעבור תרגום הספר "הכול בפנוכו" מאת של סילברסטין (הוצאת מודן). מזל טוב!
 
...
מועדון קריאה
בלדה לאישה: אמדורסקי שר אתר
קרדיט צלם: עטיפת הקומיקס מה בקומיקס
קריפי
בימים שבהם מחשיך מוקדם, ולא רוצים לצאת מהמיטה - אין יותר טוב מלהתכרבל מתחת לפוך עם סיפור מפחיד. כיום, אין סיפור קומיקס מפחיד יותר מ-Wytches, סדרת האימה של הכותב סקוט סיינדר והצייר ג'וק. לסניידר ניסיון עשיר באימה מסדרות קודמות נוסח "ערפד אמריקני", וג'וק הוא צייר שפשוט אין לו מתחרים. יחד הם יצרו סיפור אימה שעוסק בילדה קטנה ביער רדוף מכשפות. (יוני זאבו). 
קרדיט צלם: shutterstock סובב עולם
שירה היא מה שקורה כשעושים תוכניות אחרות
עידן חדש למשוררים ומשוררות? לניקיטה גיל, משוררת לונדונית בת 28, נמאס. אחרי 137 מכתבי דחייה מבתי הוצאה לאור, היא החליטה להפיץ את שירתה ברבים. בחינם. באינסטגראם ובטמבלר. ממש כך - לא בספר מודפס, אלא ברשתות החברתיות.

שיריה, שרובם עוסקים בזהות נשית ובמאבק פמיניסטי, זוכים להצלחה כבירה, ושותפו על ידי סלבריטאיות כמו ליאן ריימס וקלואי קרדשיאן. לאור ההצלחה, סביר להניח שבקרוב מאוד היא זו שתצטרך לסרב להוצאות לאור שירדפו אחריה.
קרדיט צלם: צילום: אתי פריד עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם הסופרת לאה איני
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"במרכז 'בת המקום', עומדת סמוקי, בת שלושים מוגבלת בשכלה, מעיירה קטנה שבאורלנדו פלורידה אשר חייה מתהפכים. האפוטרופסית היהודייה שלה, גברת סולומון, שהעניקה לה בית מבלי לכפות עליה את יהדותה, הולכת לעולמה. כעת על סמוקי לעבור לחסותו של אפוטרופוס מסתורי בהוואי, להיפרד מאחותה שרלוט ומשני אחייניה האהובים, שכל השנים מצאו מקלט בבית היהודייה מפני אביהם האלים, ובעיקר - לנטוש מאחוריה את האמנות שלה, שהיא לוז חייה: הלחמת כלבי ים מחלקי מתכות שהיא מוצאת במזבלה שליד הביצה הסמוכה לביתה".

תני לי מקום: לאה איני בממלכה משלה

"בית זה גם עתיד להימכר בידי בנה של גברת סולומון, שהופעתו הקומית ברומן, מתיכה את ההלחמות המגדריות, משפחתיות והלאומיות הישנות, ויוצרת, לצד גאולתה של הגיבורה, פסיפס אנושי חדש".

ספרי על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא.

"עולה בזיכרוני הקוראת הנסערת שאחזה בזרועי בתום הרצאה שנתתי והתעקשה שאלון הלילה בביתה, כי היא חייבת לספר לי כיצד ספרי 'ורד הלבנון' מספר בעצם את חייה. באותו הערב חזרתי הביתה - אבל המפגש נותר עמי. מפגש טעון אחר היה לי עם קוראת בשבוע הספר מלפני כמה שנים, שסיפרה לי כי ספרי ניצב כתנ"ך ליד מיטתה, וכל עוד בנה בצבא היא שבה וקוראת בו ומסמנת משפטים.

"ואולם אחד המפגשים העזים ביותר שחוויתי היה כשהוזמנתי להרצות בפני אלמנות חיל השריון על ספרי 'גאות החול' כמה שנים לאחר שפורסם. הרומן שדי נקטל בתחילה בביקורות, או כפי שנהוג לרכך: הקדים את זמנו, מספר על אלמנת צה"ל צעירה שמסרבת להתפקד לפולחן השכול הישראלי, או למהר ולהשתקם כמו החברה, ותחת זאת היא עוברת לגור עם אהובה על קברו שבחלקה הצבאית. בתום ההרצאה הוקפתי לתדהמתי במעגל של אלמנות צעירות ומבוגרות שעם דמעות בעיניהן שאלוני, 'איך ידעת'." 

עם איזה סופר היית נפגשת לקפה ומדוע ?

"אני לא חושבת שפלאנרי אוקונור, ואלזר, קלאריס ליספקטור, צ'כוב קשישא (הו בהחלט) או קפקא היו יכולים לאכזב אותי באיזשהו אופן. נהפוך הוא: הייתי סופגת מהם כל מילה, כל מבט ותנועה. אלא שאני חוששת שהיו מתרגזים. כלומר, מה היא בדיוק רוצה מאיתנו הסופרת הזו שמהעבר השני של הקפה המתקרר? שתלך ותקרא את הספרים. ובצדק. אני מסתפקת בספרים. בה בעת, השאלון הזה הוא תחליף-פגישה מצוין כדי לומר לסופרת בת-ימינו, אנה ג'אקוני, שספרה שקראתי 'בבשר החי', פשוט מעולה".   
 
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
"אחים" (שיר נשמה ציוני)/ מאת גיורא פישר
בַּמוֹנִית לְדִימוֹנָה שָׁמַעְתִּי בָּרַמְקוֹל
אֶת יוּרִי
מְדַבֵּר עִם בֶּבֶּר אַמְסַלֶם נַהַג הַמּוֹנִית.
אֶלֶף פְּעָמִים
(יָעִידוּ עַל כָּךְ שְׁאָר יוֹשְׁבֵי הַמּוֹנִית)
אָמַר יוּרִי בְּקוֹל רוֹעֵד
כִּמְעַט וּבָכָה:
"תּוֹדָה נְשָׁמָה
אָחִי, הִצַּלְתָּ אוֹתִי
נְשָׁמָה אַתָּה
אָחִי״.
.
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
שיר עברי
מה צריך ספר שירה כדי להיכנס לטבלת רבי המכר? להיות ספר של משורר קאנוני, או להיות ויסלבה שימבורסקה. המשוררת יעל דין בן-עברי היא לא זה ולא זה, ובכל זאת היא ראויה מאוד.

בספר הביכורים שלה בעל השם היפה, "ממד רפאים של מה שהיה פעם בית" (הוצאת עמדה), היא מנסחת אמיתות חיים שכיחות, מרגשות, טרגיות, במהלך צורני שקורא תיגר על אותן אמתות עצמן.

אצל דין בן-עברי שיער חזה גברי מזכיר את "היער האבקתי הלבן של נרניה" ושבעה היא למעשה מהלך של פירוק בית לגורמים עד מותו המוחלט.

נשיות, אהבה, זוגיות, אמהות ומוות - כל אלו מתוארים על ידה בכישרון רב ובמקוריות עזה, ולכן ספרה הוא הבסט סלרי שלנו לשבוע זה.
"שכול אחי שכל אותי בלדתי", כותבת דיין, "כתם דם גדול נותר על המזרן היכן שנחתי/ כמתווה צורת הישארות גשמית ריקה".
...