27.11.2015
קרדיט צלם: shutterstock חדשות בזירה
המינגווי עושה את פריז, פסטיבל שירה שלא הכרתם, סוזן קולינס נפרדת מ"משחקי הרעב" וביקורים מפתיעים
אורח מכובד יגיע ב-2.12 לאירוע מיוחד במוזיאון תל אביב: הפילוסוף והאקטיביסט הצרפתי, ברנאר אנרי לוי יקרא מספרו החדש, "רוח היהדות", שיראה אור בצרפת בשנה הבאה. האירוע, שהכניסה אליו בחינם ובהרשמה מוקדמת, עתיד ליצור עניין רב בקרב חוקרי יהדות ופילוסופיה, שכן מדובר בהוגה עכשווי ומרכזי, שעיקר עיסוקו הוא במקומה של היהדות בעולם שבו אנו חיים.
           
לוי סיפר לספרותקל'ה כי מטרת בואו היא "להפגין את הסולידריות שלי, עתה, יותר מתמיד, לישראל. ההתקפות על פריז, והג'יהאד באופן כללי, נוטים להאפיל על הטרור היומיומי בתל אביב וירושלים. אותו איום. אותו ג'יהאד. יותר מבכל זמן אחר - יש צורך לומר זאת".
 
ועם הזכרנו את פיגוע הטרור בפריז שעדיין מהלך עלינו אימה, הסופר שזוכה לפופולריות מחודשת בעקבות ההתקפה, הוא, באופן מפתיע, ארנסט המינגווי. ספרו של המינגווי "חגיגה נודדת" (בעברית ראה אור בהוצאת "פן" ו"ידיעות ספרים"), זינק לראש רשימת רבי המכר של אמזון צרפת, ואזל במהרה. הספר מתאר את זיכרונותיו של המינגווי בשנות ה-20 של המאה הקודמת, בזמן ששהה בפריז כחלק מקבוצה של אמנים גולים.

ביקור מסקרן נוסף בישראל יתרחש ב-30.11 במוזיאון הקומיקס בפתיחת פרויקט "ריספקט", שיתוף פעולה בינלאומי בשיתוף מכון גתה, שבמסגרתו יוצרים מישראל ומרחבי העולם יתאגדו כדי ליצור חוברות קומיקס בנושאי זכויות אדם, גזענות, אלימות, פמיניזם ועוד. חוברות הקומיקס ייכתבו בעברית ובערבית ויופקו על ידי מוזיאון הקומיקס בחולון. מבין היוצרים החשובים שיגיעו לארץ ניתן למנות את ריינהרדט קלייסט הגרמני וחמד אשרת האיראני שפועל בברלין, ובזירה המקומית - גם אילנה זפרן.

ואם לא די לכם באירועים - הוכרזה השקת פסטיבל תל אביב לשירה, שיתקיים בתאריכים 8-10.12, בעריכת עודד כרמלי ודוד (ניאו) בוחבוט. הפסטיבל, שיתקיים במספר מקומות בעיר, הוא יוזמה עצמאית ואינו נתמך על ידי גוף חיצוני. לדברי היוזמים, הפסטיבל "אינו משתמש בבני אדם כרקע וחומר להכללות. אנחנו נמשכים ליוצרים גדולים, נמשכים לרוח האדם.

אנחנו גאים לומר שכל 100 משתתפי פסטיבל תל אביב לשירה הוזמנו לפסטיבל עד תקן עצמם. אף אחד מהם לא הוזמן על תקן מישהו שמייצג משהו, כסטיגמה נוספת בפוליטיקת הזהויות הנדושה, הרדודה והממוסחרת". בין האירועים בפסטיבל: אירוע לכבוד 100 שנה למסה "גילוי וכיסוי בלשון" של ח.נ. ביאליק, מופע מחווה למשורר אבא קובנר, ואירוע על שירה אמריקנית עכשווית. 

ואיזה עוד פסטיבל שירה מתרחש בדיוק באותו הזמן?
...
מועדון קריאה
קרדיט צלם: ארי דוידוביץ
שחקנים מקריאים אשכול נבו
מה בקומיקס
באטמן עושה עבודת שורשים
ב-1986 פרנק מילר שינה את פני עולם הקומיקס האמריקאי, במחי סיפור אחד. הסיפור נקרא Batman the Dark Knight Returns ובו מילר החזיר את הנוקם במסכה אל שורשיו האפלים, והזכיר לכולם שגיבורי על לא חייבים להיות רק לילדים. השבוע, אחרי 30 שנה, רואה אור מחדש החוברת הראשונה עלילות הההמשך לאותה קלאסיקה: The Dark Knight III: The Master Race. (יוני זאבו)
קרדיט צלם: shutterstock סובב עולם
תשכחו מבלאק פריידי

עוד הוכחה לכך שחנויות ספרים עצמאיות הן כוח נגד כלפי צרכנות קפיטליסטית, מבתטאת ביוזמה "Civilized Saturday" – יום שבת המתורבת. הפרויקט מבקש להוות אנטיתזה לחגיגות "יום שישי השחור", הנהוג עם פתיחת עונת קניית המתנות לכריסמס, ומזוהה עם צרכנות אגרסיבית והנחות ענק. מאה חנויות ספרים עצמאיות בבריטניה התאגדו לכדי אלטרנטיבה, ויציעו חוויית קנייה מתורבתת, הכוללת כיבוד של תה ויין, מופעי מוזיקה ושירה ואף תחפושות ספרותיות.

 
קרדיט צלם: ליאור גריידי עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם המשורר שלומי חתוכה
על מה הספר האחרון שכתבת?

"כל יצירה נכתבת מנקודת מבט עצמית, בתקווה שהיא תהיה כללית. 'מזרח ירח' מדבר על חווית המזרחיות, אבל גם על השיטוט בעולם כעצם בודד, וכמובן על הקשר ביניהם במרחב הזה. והנה רגעים מתוך הספר, שמדברים את הנושא הזה:

'המזרח הוא ירח/ קרקפת ילד שהוקרן באש עצומה/ ולא נותרה בו שערה/ תינוק שנולד/ ונעלם'. 

(מתוך 'המזרח')

'אין לי אף אחד בבית/ להזכיר לי שאני בן אדם/ הירח/ כמו כלב אבוד/ כבר חושב אותי לבן מינו. 
ואולי בכל זאת/ הוא צודק:/ לשנינו יש מישהי/ שאינה נמצאת קרוב/ אבל מאירה את פנינו
.' 

(מתוך 'לב כנוע')".

ספר על מפגש מיוחד שהיה לך עם קורא.

"כל מפגש עם קורא הוא מרגש. בדרך כלל הודעות מאנשים שאני לא מכיר מאירות אותי לכמה ימים. קשר חדש שנקשר סביב שירים מסוימים. כשמישהו או מישהי מדברים איתי על חוויה דומה שחוו. זו תחושה גדולה לדעת שמה שהרגשת הרגישו גם אחרים - עד שמצאו לנכון לשתף אותך, זאת זכות נדירה".  

עם איזה סופר היית נפגש לקפה ומדוע? 

"פיודור דוסטויבסקי. סופרים לא בהכרח מעניינים כבני אדם, אבל בטוח שלא זה המקרה איתו. הוא סופר שאצפה לפגוש בבר, מהמר על החיים שלו, ולא בערב הקראה. אם נחשיב גם משוררים - אז אבא שלום שבזי. הוא תמצית נדירה וחוליה חשובה של המון דברים שהם חלק מהותי מחיי".

איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"כל שיר השירים. כל הפסוקים שם הם כמו קלידים של מוזיקה שאני מכיר היטב באלף גירסאות. וגם: 'כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו: כל משפחה אומללה, אומללה על פי דרכה', מאת לב טולסטוי, ב'אנה קרנינה'. זהו אקורד מושלם, הזמנה מהממת לא רק לקריאת ספר, אלא את החיים כולם".

מהו המקום שאתה חולם לכתוב בו?

"הכתיבה היא חלום להיות במקום כל שהוא, חתירה שמובילה אותך לאנשהו. אם אתה כבר שם, אין עוד על מה לכתוב".


יש לך איחולים לספרות הישראלית?

"שבאמת תהיה ישראלית".

מה הפרויקט הבא שלך?

"לכתוב על מה שעוד לא נפתר. כתיבה היא ניסיון לפתור משהו. להבין. כשמשהו נפתר, או אפילו תואר במילים, הוא לא מפריע עוד את המנוחה. אז אני כרגע כותב על כל השאר".
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
אני מתקשרת לספר לחבר שאמא שלי גוססת/ מאת אורית גידלי
שָׁלֹש דִּירוֹת עָבַרְתִּי בְּשָׁלֹש שָׁנִים, זֶה עֲדַיִן עָדִיף בְּעֵינַי עַל פְּנֵי לִקְנוֹת.
לֹא בָּרוּר כַּמָּה הַמְּדִינָה הַזּוֹ תַּחְזִיק.
הַיְלָדִים, הָעֲבוֹדָה, אֵין מַסְפִּיק זְמַן, סְתָם,
הִתְקַשַּׁרְתִּי לִשְׁמֹעַ אוֹתְךָ.
דְּבָרִים נוֹרָאִים קוֹרִים בָּעוֹלָם.
מַה שְּׁלוֹמְךָ?
מתוך "ערש", הוצאת הקיבוץ המאוחד
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
מריחים רב מכר?

ייתכן ואנו מקדימים את המאוחר במקרה זה, כיוון שלספר "כולנו יוצאים מגדרנו" מאת קארן ג'וי פאולר (הוצאת כנרת זמורה-בית, תרגום: אביגיל בורשטיין), יש סיכוי להיכנס לטבלת רבי המכר, ולדלג מרובריקת הבסט-סלרי ישירות לרשימות שנמצאות מתחתיו. ברומן הזה קיים מיזוג נכון של דרמה משפחתית מורטת עצבים, שנכנסת אל לב הקורא משלב מוקדם של העלילה, והוא כתוב בסגנון כתיבה שקל להזדהות איתו.

הגיבורה הראשית שלו כמו נועדה לעורר בקוראים אמפתיה, תוך כדי שהיא יוצאת למסע גילוי עצמי ומשפחתי, מצוידת בתהומות של נפש שסועה ומבולבלת. כבר נשמע כמו משהו שעתיד להפוך לרב מכר, לא? אבל בספרים כמו בספרים - אף פעם אי אפשר לדעת.

גיבורת הסיפור, רוז, אינה יכולה לשאת זאת עוד - את הצל החיוור שאמה הפכה להיות, את היעלמותה של אחותה התאומה, ואת שבר ההערצה שלה את אחיה, המבוקש על ידי ה-FBI.

כאשר היא מחליטה לגלות מה קורה במשפחתה, עליה לבצע חשבון נפש, ולנבור מתוך הבנאלי, לכאורה, את כל הפרטים, ממש מההתחלה: "אבא שלי נהג לעמוד מדי ערב בדלת החדר שלי ולאחל לי חלומות נעימים, ואני הייתי מדברת בלי לעצור לנשימה, מנסה נואשות להשאיר אותו בחדרי בכוח קולי בלבד".
 
...