12.02.2016
קרדיט צלם: Leonardo Cendamo חדשות בזירה
השנה של אורלי קסטל-בלום, סופרים תוקפים את "גוגל", וספר שמיני ומפתיע בסדרת הארי פוטר
לא רק ספיר: ספרה האחרון של אורלי קסטל-בלום "הרומאן המצרי" מועמד לפרס "ספיר" לספרות, אבל בינתיים יכולה הסופרת המוערכת לרשום הישג נוסף לזכותה - במסגרת כנס השפה העברית, "לשון ראשון 9" שיתקיים החודש, יוענק לה פרס ראש עיריית ראשון לציון ליצירתיות בשפה העברית. הפרס, על שם מאיר אריאל, עומד על סך של 36 אלף שקלים והוענק לה בעבור היות העברית שלה "אינטנסיבית. עברית קדחתנית. עברית חדה כתער. אבל זו גם עברית של סופרת שיודעת להקשיב".

לאחרונה התבשרנו כי רשת "סטימצקי" תתחיל למכור בשמים בחנויות הרשת, ובמקביל - אולי כדי לא לשכוח את הספרות - משיקה הרשת תוכנית מפגשים חדשה תחת הכותרת "פגוש את הסופר/ת". במסגרת התוכנית שהחלה השבוע במפגש עם עירית לינור, יתארחו סופרים בחנויות הרשת ויפגשו עם הקהל הרחב. בין הסופרים שישתתפו בפרויקט: נאוה סמל, דורית רביניאן ומרב הלפרין. בהמשך יוכל הציבור לבחור עם איזה סופר הוא מעוניין להיפגש באמצעות שאלון מקוון.

ב-15 לחודש (ב') יתקיים אירוע לכבוד הענקת פרסי אקו"ם בתחום המוזיקה הקונצרטית והספרות לשנת 2015. המשוררת רחל חלפי תקבל את הפרס על שם דליה רביקוביץ' לשירה ופרוזה בעבור מכלול יצירתה, פרס מיוחד מטעם הדירקטוריון יוענק לסופר פוצ'ו, ופרס על שם דבורה עומר לעידוד ספרות הילדים והנוער יוענק לציפי גון גרוס בעבור ספרה "פעם היינו משפחה". עוד יוענקו פרסים ליצירות שנשלחו בעידוד שם, בהם פרס על שם אהרון אשמן ליצירה בתחום הסיפורת, שיוענק לערן ויזל בעבור ספרו "בשבחי הבדידות".

הוצאת "זיקית" חוללה סערה בענף המו"לות המקומי כשהתפרקה לפני מספר חודשים, וכך עתיד ספרי ההוצאה שכבר ראו אור היה לוט בערפל. השבוע נודע כי הוצאת "מודן" רכשה את זכויות ההפצה של הספרים, מה שאומר שלראשונה ניתן יהיה לרכוש את הספרים גם ברשתות הספרים. זאת בניגוד למהלך שהובילו המו"לים של "זיקית" בזמן פעילות ההוצאה, לשווק את הספרים אך ורק מחוץ לדואופול הרשתות - דהיינו: בחנויות הפרטיות בלבד. ומה אומרים על כך המייסדים שירה חפר ואוריאל קון? "במשך שלוש שנים קיימנו הוצאה שנמנעה מלעבוד מרשתות הספרים", מסרו השניים בתגובה משותפת, "אימצנו את חוק הספרים שנתיים לפני שהוא יושם בארץ, והענקנו לחנויות העצמאיות 23 ספרים חדשים ובלעדיים שיצרו בארץ תחושה של אחווה ספרותית.

"כעת 'זיקית' היא תקופה סגורה עבורנו, ואנו העורכים התפצלנו לשתי הוצאות נפרדות. כתוצאה מכך חשבנו להעניק לספרים שכבר יצאו לאור בחיקנו, מעגל של חיים נוספים ורחבים יותר: בו זמנית ספרי 'זיקית' ימצאו קוראים חדשים, והפירות הכלכליים של המכירה של ה'בקליסט', הוא שיאפשר לנו לממן ולהתמיד בפרסומים רבים חדשים".

ספר שמיני בסדרת הארי פוטר יראה אור בקיץ - אבל אל תטעו, ג'יי. קיי רולינג לא כתבה אותו, אלא התסריטאי ג'ק תורן - כעיבוד למחזה "הארי פוטר והילד המקולל" שעתיד לעלות על במות לונדון בקיץ 2017. עלילת הספר תמשיך מהנקודה שבה הסתיים הספר השביעי והאחרון עד כה בסדרה, "הארי פוטר ואוצרות המוות", ותתמקד בעבודתו של הארי במשרד הקסמים ובבנו האמצעי אלבוס - המתמודד עם משפחתו המיוחדת.
...
מועדון קריאה
סופרים מקריאים מספרם
קרדיט צלם: עטיפת הקומיקס מה בקומיקס
אבא של באטמן
השבוע חגג את יום הולדתו ברוס טים, אחד מיוצרי הקומיקס והאנימטורים המשפיעים ביותר ב-30 השנים האחרונות. טים הוא יוצר קומיקס שנולד ב-1961 והתפרסם בזכות סדרות האנימציה שיצר, ובעיקר בזכות הסדרה המיתולוגית של באטמן מ-1992. סדרה זו בפרט, וסגנון הציור שלו בכלל - השפיע על כלל תעשיית הקומיקס והפך אותו לכוכב בתחומו. (יוני זאבו). 
קרדיט צלם: shutterstock סובב עולם
האקדח שבמערכה הראשונה
כאילו העולם לא מסוכן דיו גם ככה, חנות הספרים Brave New Books בטקסט, הכריזה על הנחה של 10 אחוזים ממרכולתה, לכל מי שיגיע לקנות ספרים כשהוא נושא אקדח על גופו באופן גלוי ובטוח. בעקבות הקלות הנוגעות לנשיאת נשק בטקסט שעברו לאחרונה בבית המשפט במדינה, ניתן לשאת באופן גלוי (ובהתאם להגבלות בטיחות מסוימות) אקדחים להגנה עצמית. החנות, שתומכת בחוק, מבקשת לעודד את השימוש החוקי בנשק על ידי פניה לדבר החשוב ביותר בחברה הקפיטליסטית - הארנק.
 
קרדיט צלם: משה שי עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם אספן הספרים והסופר איתמר לוי
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"'רעידת האדמה של הוגו' מספר על סופר המתאר את תהליך העבודה על מחזה שכתב לאחד התיאטראות הגדולים. זוג קשישים נפגש לפגישה עיוורת. הגבר, הוגו, מגיע לדירתה של רבקה לקראת בילוי משותף. הוא מוצא בדירתה מכשיר שהמציא בעלה המנוח, מכשיר המדמה רעידת אדמה. הוא מפעיל אותו והבית מתמוטט על שניהם. הספר מביא את סיפור ההצגה, ואת סיפורו של הסופר שכתב אותו, שהוא במקרה - איתמר לוי, גיבור בן דמותי".

ספר על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא.

"ספרי הקודם 'אטיודים למורגנה' עוסק בשישה ימים בילדותי ברמת גן, בשכונת 'תל גנים' באמצע שנות ה60, ובו סיפרתי על כמה מהילדות שאהבתי בילדותי: איה ויעל ודפנה וטלי. בעקבות פרסום הספר נפגשתי עם כמה מהן, והעלנו חוויות משותפות, אבל מכאן זאת כבר רכילות".

עם איזה סופר היית נפגש לקפה?

"את הספר 'רעידת האדמה של הוגו', הקדשתי לסופר יצחק אורן 'שלימד אותי לערבב בין דמיון לביו מציאות'. עם אורן לא הספקתי להיפגש בחייו, אלא רק לשלוח לו ספר שלי לפי בקשתו. הייתי בשמחה נפגש איתו לקפה, ומנסה לסחוט ממנו מידע כיצד הוא כותב על דברים דמיוניים לחלוטין, וגורם לנו להאמין שהם באמת התרחשו במציאות. אורן, הוא אחד הסופרים הטובים בעברית, לדעתי, והכי פחות מוכר".

איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"'תחילה רגשו הכפרים'. הפתיחה לספר 'עד מוות' של עמוס עוז. זהו ספר מפתיע של עוז שלא עוסק בהוויה ישראלית-קיבוצית, אלא במסע צלב יצרי, אכזרי ואירוטי. רומן שהוא על גבול השירה".
...
קרדיט צלם: איור: נחום גוטמן שיר לשישי
"אנחות כינור"/ מאת שאול טשרניחובסקי

מִי יָשִׁיר הַשִּׁירָה הַזֹּאת בָּאַחֲרוֹנָה?
אִם קִצָּהּ תִּשְׁמַעְנָה אָזְנָיִם?
וְאוּלַי לְמַרְאֶה הַשָּׁבִים צִיּוֹנָה
תִּפָּסֵק זֹאת שִׁירַת הַנְּכָאִים –
תְּהִי שִׁירַת נִצָּחוֹן, תָּרִיעַ בִּגְאוֹנָהּ,
לָהּ יַעַן קוֹל תֹּף וּמְצִּלְתָּיִם?
אוֹ בְּזַעֲקַת שֶׁבֶר, בְּאַחֲרִית הַיָּמִים,
הַשִּׁירָה-הַקִּינָה תִּנָּתֵק – לְעוֹלָמִים...

מתוך השיר "אנחות כינור", פרויקט בן-יהודה
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
על הטיט ועל העוקץ
דרור בורשטיין לא עושה חיים קלים לקוראיו. בכל ספריו - הרומנים והאחרים - הוא מציג טקסטים מורכבים, תיאולוגיים ומיסטיים, ומעלה שאלות מקוריות ומעוררות מחשבה. כך גם ברומן החדש שלו, "טיט" (הוצאת כתר) הוא משלב בין תקופת הנביאים ומציב את הנביא ירמיהו כגיבור, בעוד האלמנטים הריאליסטיים של ירושלים והתקופה הם מודרניים, ומאפשרים לזהות את הרומן - העוקב אחר נבואת החורבן של ירמיהו וחוסר היכולת של הציבור להקשיב לאזהרותיו - כשייך לסוגת המציאות האלטרנטיבית, וכספר ביקורתי על החברה הישראלית העכשווית.

טקסטים מורכבים כאלו בדרך כלל לא עושים את דרכם לרשימות רבי המכר, אך בהחלט מומלצים לקריאה בעבור קוראים מביני עניין - והנה טעימה מתוכו: "חבוש, גלוח ראש ושבור מקלדת נסע ירמיהו ברכבת הקלה לבית הוריו. רק לפני חצי שנה שכר דירה ברחוב הירמוך, ועדיין לא העביר את כל ספריו וחפציו... הוא ישב אל השולחן ורצה לכתוב משהו, אך לכתוב לא היה יכול ללא מקשי האותיות".  
...