19.02.2016
קרדיט צלם: shutterstock חדשות בזירה
מה קרה בטקס המבוטל של מירי רגב, מחווה לספרות להט"בית וקורט וונגוט הופך לאופרת רוק
מהומה רבה על לא דבר? הידיעה על החלטת משרד התרבות לבטל את טקס הענקת פרסי השרה ליצירה ספרותית, שתוכנן להתקיים בקריית ביאליק, עוררה סערה, בעקבות הטענה כי הסיבה לביטול היתה היענות נמוכה של הזוכים בפרסים שהיו אמורים לפקוד את הטקס - זאת על אף שסופרים ומשוררים שזכו בפרס, ביניהם רועי חסן ותמר מרין, דווקא ציינו שהם התכוונו להגיע לטקס.

כמו כן, מצד הזוכים נשמעו קולות שטענו כי הרגישו שמשתמשים בהם לצרכים פוליטיים וכי לא היתה מגמה של החרמת הפרס מסיבות של אג'נדה פוליטית, מה גם שההזמנה לטקס נעשתה "ברגע האחרון". בסיכומו של ענייו, דוברת משרד התרבות מסרה כי הנימוק לביטול בדבר היענות נמוכה של המשתתפים נמסר על דעת המפיק של האירוע ולא משרד התרבות, שמצדו ביטל את האירוע מסיבות שאינן קשורות למשתתפים. ועד לסערה הבאה - זאת ככל הנראה מאחורינו.

השבוע נפרדנו מהסופר הדרוזי סלמאן נאטור, שהיה גם עיתונאי ומחזאי, שהלך לעולמו בגיל 66. נאטור פרסם קרוב ל-30 ספרי פרוזה, תרגומים ומסות ביקורתיות בנושאי תרבות וחברה, בהם: "הולכים על הרוח" ו"סופר זעם - מונולוג ישראלי". יצירתו של נאטור התמקדה בעיקר במעמד התרבות הערבית בחברה הישראלית. כמו כן תרגם יצירות מעברית לערבית, בהן "הזמן הצהוב" מאת דויד גרוסמן ו"שיחות על מדע וערכים" מאת ישעיהו לייבוביץ'.

בשבוע שעבר דיווחנו על תרגום ספר של אלמוג בהר לערבית, והנה, גם ספרות הילדים זוכה לשיתוף פעולה עברי-ערבי מעניין. תיאטרון אלמינא היפואי מעלה הצגה בערבית לילדים, "עמו אסואמה" - שמו הערבי של דוד אריה, הדמות האהובה שיצר ינץ לוי בסדרת הספרים המצליחה שלו. הספר תורגם בעבר לערבית, ועתה עולה הצגה מיוחדת בהשתתפות הקהל, בהתבסס על הספר, בבימויו של נורמן עיסא. "ההצגה הזו היא התגשמות חלום עבורי", סיפר לוי לספרותקל'ה. "זו דרך להגיע אל קהל הילדים הערבים, לקרב אותם לתיאטרון ולקריאה, וכמובן להכיר להם את עמו אוסאמה. בימים טרופים שכאלה", מוסיף לוי, "שבהם השנאה והפילוג הם האופנה השלטת, משמח אותי שיש הצגה של דוד אריה בערבית, שמעוררת את הצחוק של הילדים. הצחוק הזה הוא קולה של השפיות".

טובה ינסון: סובלנות וטוב לב בעמק המומינים

ומיפו לשבדיה: לכל מי שהתגעגע ל"המומינים", או שנמאס לו מהשידורים החוזרים של סדרת האנימציה היפנית שמשודרת עדיין בהצלחה, ישמח ודאי לדעת שסדרה חדשה המבוססת על הסיפורים והחומרים המקוריים שיצרה טובה ינסן תופק על ידי חברת FilmLance, שהפיקה את הסדרה המדוברת "הגשר". על הבימוי הופקד סטיב בוקס שזכה באוסקר על עבודתו בסרט "וולאס וגרומיט", וההפקה ניתנה בידיה של קייט אליוט שאחראית בין השאר על "צ'ארלי ולולה" ו"שון הכבשון". 
 
...
מועדון קריאה
קרדיט צלם: באדיבות הערוץ ה-1
"גירושים מאוחרים": מסרט לסדרה
קרדיט צלם: עטיפת הקומיקס מה בקומיקס
הקיץ היפה
זכינו השבוע להפוגה לוהטת מהחורף - זמן טוב לקרוא את אחד מהרומנים הגרפים המוערכים ביותר בשנים האחרונות במזגן המצנן או דווקא על החוף. This one Summer של מאריקו טאמאקי הוא סיפור התבגרות של שתי חברות שנמצאות בטרום גיל-ההתבגרות, המבלות יחד קיץ שלם בעיירת החוף אווגו. הסיפור כתוב ומצוייר על ידי טאמאקי ברגישות רבה - ולא לחינם זכה בפרס אייזנר היוקרתי ביותר בתעשייה. (יוני זאבו).
קרדיט צלם: צילום: גיא לוי סובב עולם
ספרים בניתוב גוגל
היכונו לטרנד החדש: ספרים בלתי ניתנים להדפסה. "גוגל" השיקה מיזם חדש שינסה להתחרות לא רק בספרים המודפסים, אלא גם בספרים הדיגיטליים. Editions at Play הוא פרויקט שבו יראו אור ספרים שנוצרו במיוחד לסמארטפונים ולטאבטלים, והקריאה בהם מחייבת שימוש במכשירים האלקטרוניים משום שהם משתמשים, בין השאר, ביישומים של גוגל. העלילות שבספר הראשון, למשל, מושתתות על יישומון ה-StreetView של "גוגל", וניתן לקרוא אותן על ידי ניתוב במפה.
עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם הסופרת ענת עינהר
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"ב'תמונות עירום' יש שלוש נובלות ובשלושתן מככבות נשים. ב'Mind blowing ecstasy' מסופר על רחל, סבתא לנכדה חצי שחורה, בת של מהגר ניגרי שחזר לארצו. תחושת הסבתאות של רחל מתערערת כשהיא מתחילה להימשך לד"ר ישי, הגבר החדש בחיי בתה ונכדתה. הוא עובד על המחשב בביתה של רחל, ומאותו רגע היא גם מתחילה לקבל הודעות ספאם מיניות שרודפות אותה ומחדירות בה חשדות נוראיים.

"ב'כתיבה תמה' נפגשות בנסיעה באוטובוס רוחמה, מעריצה פנאטית של הסופרת מיכל שלו, וירדן, דוגמנית ליגה ג', שתמונות עירום שלה הופצו לכל עבר. ב'המפקד העליון' ממנים להילה גרוס, חיילת חדשה בבסיס חיל אוויר מבודד בנגב, מפקד חדש. כשהוא מגלה שיש לה כישרון ציור, מיד יש לו תכניות בשבילה. החל מלצייר את החברים הקצינים שלו, צעירים שמאוהבים בעצמם, ועד הפרויקט הגדול: דיוקן ענק של הרמטכ"ל על קיר הבונקר שבו הם עובדים יחד. הילה גרוס לא יכולה להגיד לו לא, והיא משתעבדת לציור הזה, לא משנה איזה מחיר ייגבה ממנה".

ספרי על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא.

"פעם השתתפתי בערב עם סופר די מצליח. הוא סיפר לקהל על מפגש יוצא דופן עם אחד מקוראיו, משהו כמו: 'הוא כל כך התרגש מהספר שלי עד שהוא נתן לי את הטבעת שסבתא שלו החביאה בתחתונים כל מלחמת העולם השניה והוריש לי את העציץ היחיד שלו'. כשהסיפור המרגש הסתיים וכולם בקהל ניגבו את הדמעות הסופר המרוצה שאל אותי: נו, ומה הסיפור המרגש שלך? ככה אני מרגישה גם עכשיו".

עם איזה סופר היית נפגשת לקפה ומדוע?

"האמת? מאסתי קצת בחברתם של סופרים. ואת אלה שאני אוהבת אני פוגשת גם ככה. אם כבר, הייתי רוצה לחיות באחוזה של פטריק וייט, סופר אוסטלי מנוח שאני מעריצה. הייתי מתבטלת שם כל היום והלילה, חיה על חשבונו ומעריצה לי בשקט 'סופר גדול'".

איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"'ואק נכנס אל החדר מביא את הקפה, אומר, הכלבים אכלו את הבוץ, מעולם לא שמעתי את הביטוי הזה, היה נדמה לי שאני רואה את הכלבים, מין יצורי שאול מיתיים זרבוביהם עטורים ורוד שיני הזאב הקרות והלבנות שלהם לועסות את הבוץ בצלמוות של הלילה", מתוך 'דרך פלנדריה' של קלוד סימון. אני לא יודעת למה זה במיוחד יושב חזק".
...
קרדיט צלם: shutterstock שיר לשישי
"בגללי"/ מאת רועי לירן
קַו לַח שֶׁל עִפָּרוֹן
נוֹדֵד מִתּוֹךְ עֵינֵךְ
לְעֵבֶר פִּיךְ
חוֹצֶה לְאַט אֶת גִּבְעַת לֶחְיֵךְ
הָרָזָה
וּמְחַבֵּר אוֹתָם
בְּעַצְבוּתוֹ
מתוך "לא מי שחשבתי", הוצאת פרדס
קרדיט צלם: shutterstock בסט סלרי
בלב ובחרב
רומן עב כרס המתאר את מסעו הפראי והמסעיר של שכיר חרב בערבות ברזיל הנשלטות על ידי כנופיות אכזריות - לא בדיוק הרומן הסנטימנטלי הקליל שאנו מרבים לראות ברשימות רבי המכר. ובכל זאת, היצירה של ז'ואאו גימראס רוזה, "הסרטאו הגדול" (ספריית פועלים, תרגום: ארז וולק), היא הבסט סלרי שלנו לשבוע זה. הספר מתאים לכל מי שאוהב את הספרות שלו מתוחכמת, שוברת מוסכמות ובלתי צפויה.

זהו רומן הרפתקאות אך גם רומן פילוסופי שבו הסופר נובר בתודעתו של הגיבור, המנסה להבין את חוקי העולם ואת העמדות המוסריות שעולות מהמפגש בין היצר הטוב והיצר הרע שבאדם. והנה טעימה ממנו: "כיוון שפעלתי כך בלי החלטה יציבה, כמו כלב רזה שעומד ליד בקתה ומחכה לנוסעים, אולי תחשוב אותי לאדם חסר אופי. ככה חשבתי גם אני. ידעתי שאני חלש, נתון לעולם, מרוקן מחובתי ההגונה".
...