26.06.2015
חדשות בזירה
מה יקרה עם הספרים שיחזרו לעידן המבצעים, מירי רגב פונה לציבור הקוראים - ואליס חוגגת בירושלים
אולי זו הקרבה לחודש אוגוסט שבמהלכו יצאו הספרים הראשונים שראו אור במסגרת החוק להגנת הספרות והסופרים מתקופת הגנתם (וכעת ניתן יהיה לכלול אותם במבצעים) ואולי זו תולדה של החלפת שרה במשרד התרבות - כך או כך חוק הספרים המדובר ניצב כעת מול אתגר חדש.

ועדת רגב, שיסדה שרת התרבות הנכנסת מירי רגב, הוקמה על מנת לבחון את השפעת החוק על הציבור הרחב, ובשל כך יצא משרד התרבות בקול קורא לקבלת עמדות הציבור בנושא.

כל המעוניין לשטוח את עמדותיו בנוגע לחוק מוזמן לעשות זאת בפנייה למשרד, ופניות אלו יילקחו בחשבון במהלך עבודת הוועדה. כמצופה, רבים בעולם הספרות, בדגש על מו"לים שתמכו בחוק, טוענים כי תהיה זו טעות לבטל את החוק עוד לפני שעברה תקופת זמן מספקת.

אבל לא רק הועדה מעוררת התנגדות, גם התבטאויות והחלטות נוספות של המשרד טלטלו את ספינת הספרות לאחרונה, וכך התבשרנו שמערכת כתב העת "מעין" החליטה לוותר על תמיכת משרד התרבות בהוצאתו לאור כאקט מחאה, בייחוד לאור הקפאת התקציבים לתיאטרון אל-מידאן.

"כל יום אמן חדש גילה להפתעתו שהוא אויב המדינה", מספר ל-ynet רועי "ציקי" ארד, מייסד ועורך כתב העת. "יכולנו להרכין את הראש, לעמוד בפינה חשוכה ולהמתין. יכול להיות שהגל היה עובר על מעין והיינו שורדים, אבל בחרנו לעמוד לצד המוחרמים והמותקפים, ולהודיע שדי. אנחנו בעד תמיכה ציבורית בתרבות, אבל לצעדים דראסטיים ולרגעים אפלים דרושה תגובה לא רגילה".
...
מועדון קריאה
דורית רביניאן מקריאה מתוך "גדר חיה"
מה בקומיקס
25 שנה לספיידרמן ששינה את העולם
השבוע בדיוק לפני 25 שנה, ראתה אור אחת מחוברות הקומיקס ששינתה את פני התעשייה: Spiderman-1 של טוד מקפארלן - אחד מהיוצרים הראשונים שקיבל לידיו את המושכות לספר את סיפוריו של גיבור העל. איש העכביש בגרסא של מקפארלן היווה את נקודת הפתיחה למהפכה שהחזירה את הזכויות על דמויות הקומיקס, לידי היוצרים במקום התאגידים.
סובב עולם
מה היו אומרים הציידים-לקטים על פייסבוק?
יובל נח הררי שבר שיאי מכירות בארץ עם ספרו "קיצור תולדות האנושות", וכעת ממשיך לכבוש את העולם. מייסד "פייסבוק" מארק צוקרברג, פתח פרויקט השנתי שעליו הצהיר בתחילת 2015: לעדכן בעקביות את העוקבים שלו בספרים שהוא בוחר לקרוא ולשתף אותם בחוויה. כעת הודיע האיש שהמציא את ה-LIKE כי הספר הבא שיקרא יהיה ספרו של הררי.
עוד מילה אחת
שיחה קצרה עם המשורר עודד כרמלי
על מה מספר השיר האחרון שכתבת?

"השיר האחרון שכתבתי הוא גם השיר האחרון בספר החדש שלי, 'החיים לא ראויים לחיים'. בדרך כלל אין לי סיפורים לספר על השירים, אלא רק שירים לשורר על הסיפורים, אבל את הצירוף 'אה ויש' שמעתי מישהו אומר למישהו בטלפון באוטובוס, וזה קצת הצחיק אותי, כי היש הוא דבר מדהים, שממש לא מתאים לו ה"אה ו" הזה בהתחלה.

"אחר כך לא שמעתי יותר מה הוא אומר, כי היה מלא רעש באוטובוס, אבל בסוף הוא אמר 'אבל לא היום, היום לא'. וזהו. נורא התאכזבתי. עד שכבר יש יש".

ספר על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא.

"לפני מספר שנים הוזמנתי לבית אריאלה לדבר על ספרי הקודם 'ליקום אין אופוזיציה'. פחות או יותר על ההתחלה קשיש אחד הכריז שזה הספר הכי לא מובן שהוא אי פעם קרא. 'לא מובן באיזה מובן?' שאלתי. 'אני מבין את המילים', ענה הקשיש החביב, 'אפילו את המשפטים, פה ושם גם את השירים, אבל חוץ מזה שום דבר בו לא מובן לי מאליו'".

עם איזה סופר היית נפגש לקפה?

"עם קילגור טראוט, מחבר 'הבשורה מהחלל החיצון' - ספר הקודש היחיד שאני מאמין בו".

איזה משפט מספר נחקק לך בזיכרון?

"'וַעֲדַיִן אַהֲבָה / וַעֲדַיִן מְלוּכָה' של יאיר הורביץ. שנים ששתי השורות האלה תקועות לי בראש. היום אני בכלל לא חושב שזה שיר על אהבה. היום אני חושב שזה שיר על ריבונות. כי אין אהבה בלי ריבונות. לא רק ריבונות האוהב לאהוב וריבונות הנאהב להיות נאהב, אלא גם הריבונות השלישית של האהבה עצמה - אפילו אם אין אוהב אחד או נאהב אחד בכל העולם. כי לא צריך מלך או מלכה כדי לקיים מלוכה מפוארת".

מה המקום שאתה חולם לכתוב בו?

"בכל מקום שהוא לא כדור הארץ. אני חייב לעזוב את כדור הארץ. אין לי שום פרספקטיבה על כדור הארץ מכדור הארץ. לא יכולה להיות שום פרספקטיבה על כדור הארץ מכדור הארץ. אין ולא יכולה להיות ספרות אוניברסלית שנכתבת על כדור הארץ מכדור הארץ. להוציא כמה הזיות מד"ב ופנטזיה, כל הספרות שאי פעם נכתבה על כדור הארץ היתה ספרות לוקלית".

...
שיר לשישי
עוֹד, מֵהָרָחוֹק/ מאת חיים גורי
גַּם אַתָּה זוֹכֵר יוֹתֵר מִדַּי.
מַמְשִׁיךְ, לֹא נִפְרָד מֵהַסִּפּוּר, מֵהַתְּמוּנָה.
חָלְפָה לָהּ עוֹד שָׁנָה.
כְּבָר אֵינְךָ זוֹכֵר מָתַי שָׁכַחְתָּ מַשֶּׁהוּ
בַּפַּעַם הָאַחֲרוֹנָה.
מתוך "אף שרציתי עוד קצת עוד", הוצאת "הקיבוץ המאוחד" ו"דניאלה די-נור"
בסט סלרי
הכל תלוי בסגנון: יואב רוזן, נעים להכיר
כבר למדנו שקובץ סיפורים קצרים של סופר ביכורים הוא לא החומר שממנו עשוייה רשימת רבי מכר. אם המצב לא ישתנה, סביר להניח שספרו של יואב רוזן "קופי ופייסט" (הוצאת אפיק), לא יככב ברשימה המדוברת.

אך אולי זה גם בזכות הסגנון הייחודי של הסופר, שאינו מיישר קו עם הפרוזה הישראלית העכשווית ומפרק מבנים קיימים. רוזן מציג בסיפוריו מציאות כאוטית, אלימה, מסוכסכת - לרוב בהקשרים פוליטיים מקומיים שמציגים את האבסורד והאימה שבחיים בישראל, במחסומי הצבא ובגבולות השנויים במחלוקת.

רוזן בוחן את המציאות המוכרת באמצעים פואטיים מרתקים, מתרחק מדיכוטומיה ומציג את המורכבות דרך עיסוק בנפש האדם, במגבלותיה וברצונה לשבור מחסומים. זהו קובץ מסעיר שמאיר באור חדש שאלות עתיקות יומין, מבלי להתנחמד אל הקוראים או לבדר אותם לשם השעשוע. לכן בשבילנו הוא לגמרי בסט-סלרי.
...