03.07.2015
חדשות בזירה
סוף לפרשת קפקא, תל אביב נזכרת במשורר הלאומי ומאיירים ישראלים קוטפים פרסים בעולם
סאגת כתבי היד של פרנץ קפקא הגיעה לסיומה: אחרי שנים של דיונים משפטיים, כנראה מהסוג שקפקא עצמו היה מתנגד להם, כתביו של קפקא ומקס ברוד יועברו לספרייה הלאומית. בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה השבוע את הערעור שהגישה חוה הופה, המחזיקה בכתבים המדוברים, על החלטת בית המשפט מלפני שלוש שנים להעביר את החומר לספרייה הלאומית.

אמה של חוה, אסתר הופה, היתה מזכירתו של ברוד, ובית המשפט מצא כי הכתבים מוחזקים שלא כדין, ומתח ביקורת על הטיפול בעיזבונו של הסופר.

ומגדול הסופרים היהודים בעולם, למשורר הלאומי: לפני ב-90 נשא חיים נחמן ביאליק נאום בעת פתיחת האוניברסיטה העברית, ולרגל המאורע - ובנוסף, ציון 81 שנה למותו - ייערך ב- 8 ביולי אירוע מיוחד ב"בית ביאליק" שייפתח באזכרה בבית העלמין, אשר במהלכה יישא נאום פרופסור דן מירון נאום.

באירוע ישתתפו ראשי אוניברסיטאות וחתני פרס ישראל אשר ידונו בחזון האוניברסיטה בפרספקטיבה של השנים שחלפו.
...
מועדון קריאה
לעוד כתבות בערוץ הספרים
מה בקומיקס
גם גיבורי העל יוצאים לחופש גדול
אז אם כבר חום האימה של החופש הגדול הגיע: מה יותר מתאים מהמלצה על קומיקס שעוסק בגיבורי על צעירים. היוצרים קירון גילאן וג'יימי מקאלבי אוהבים לכתוב על גיבורים שאוהבים מוזיקה, אוכל ולעשות חיים. Young Avengers הוא סיפור הרפתקאות חוצה כוכבים וממדים שמאתגר את המדיום ומבטיח הנאת קריאה צרופה מתחת למזגן. (יוני זאבו)
סובב עולם
כשהאפיפיור פגש את יומנו של חנון
רגע של קדושה לספרות הילדים הפופולרית: העותק הראשון של המהדורה הלטינית של "יומנו של חנון" שכתב ואייר ג'ף קיני ("Commentarii de Inepto Puero") הוענק השבוע בוותיקן לאפיפיור פרנסיסקוס הראשון. הסדרה המצליחה מכרה עד כה כ-150 מיליון עותקים ברחבי העולם.
קרדיט צלם: דניאל צ'צ'יק עוד מילה אחת
שיחה עם הסופר מישקה בן-דוד
על מה מספר הספר האחרון שכתבת?

"'איפה מינה' מספר על ההתמודדות של אדם בשנות ה-60 לחייו עם מות אמו, הדמנציה של אביו, וסימני הזיקנה שלו-עצמו, על רקע סיפור אהבה שנרקם בינו לבין המטפלת של אביו, וניסיון שלו לנקום באוקראיני שהיה אחראי לסבלותיה של אמו במלחמת העולם. זוהי נקמה המסכנת את אהבתו.

"ההתמודדות שלו עם מות אמו כוללת מלחמה באלה שמקבלים בשוויון נפש את מותה בשל זיקנתה המופלגת, ובכל סוכני התרבות המכחישים את המוות: החל מהדתות ותרבויות שמצדדות בהישארות הנפש, ועד לאמונות עממיות על כך שליוצרים הגדולים יש 'נשמה יתרה' או מגע עם 'המוזות'.

"כדי להפריך זאת, הגיבור - שהינו מרצה לתרבות המערב - מציג את חולשותיהן של היצירות הגדולות בתחומי אמנות שונים, ובכלל זה את היותם של היוצרים הגדולים, כולל סופרינו, לא יותר מבשר ודם".

ספר על מפגש מרתק במיוחד שהיה לך עם קורא.

"ספרי הקודם, 'סוף המרוץ', עוסק באיש צבא השב לביתו ומגלה שאשתו עזבה. קורא שלי, פסיכולוג, ביקש לפגוש אותי, והשאלה הראשונה ששאל היתה, מתי אשתי עזבה. כשעניתי שבינתיים לא, ושגם לא ערכתי תחקיר בנושא אלא רק ניסיתי לשים את עצמי בנעליו של גבר כזה, הוא נדהם.

"לדבריו גם כפסיכולוג וגם כגבר שאשתו עזבה אותו, תיאור כל השלבים של השוק: האבל, הזעם, השנאה והקנאה שתיארתי היו אותנטיים לגמרי. הדבר לימד אותי על האופן שבו אני נכנס - כנראה בכל לבי - לדמות שבשמה אני כותב".

עם איזה סופר היית נפגש לקפה ומדוע?

"אשמח לפגוש מישהו משלנו: את פנחס שדה. לאחרונה קראתי את היומן שכתב במהלך כתיבתו של 'החיים כמשל', והתרשמתי עמוקות מהמחוייבות הטוטאלית שלו להווייתו כמשורר וכסופר, עד כדי הימנעות מנישואים כדי שלא לחבל בכתיבה - ומהרליגיוזיות שלו.

"מכיוון שאני חש אחרת בעניינים אלה, בעיני הכתיבה היא מימושה של יכולת (שצריכה להשתלב במימושן של יכולות אחרות), ואני נטול רגש דתי ואמונה - הייתי שמח ללבן זאת איתו".
...
שיר לשישי
שיר מאת שרון אס
לְאָן אַתְּ הוֹלֶכֶת? לֹא רָחוֹק מִכָּאן.
הָלְאָה בְּמוֹרַד הַמִּסְדְּרוֹן.
שָׁם הַיֵּאוּשׁ יִנְחַל תְּבוּסָה.
וְאֵין לִי כְּנֶגְדּוֹ אֶלָּא גּוּף מֵת שֶׁל אָב.
הַשִּׁירָה (שֶׁעֲדַיִן אֵינִי יוֹדַעַת בְּדִיּוּק מַהִי)
וְצֵל שֶׁמַּחְלִיף מִלֵּדָתִי שֵׁמוֹת.
מתוך "מוזיקת הנתיב הרחב", הוצאת "אפיק" ו"הליקון"
בסט סלרי
והפעם: ספר בחינם
לספר הזה לא היה סיכוי מלכתחילה להיות בסט-סלר כיוון שהוא מחולק בחינם. כן, כן, מה ששמעתם – את "3003", ספרו החדש של עידו אנג'ל, ניתן לקרוא חינם אין כסף, במהדורה דיגיטלית ומודפסת. וזה לא הדבר היחידי שהופך את הספר - שפורסם בהוצאה עצמית כצפוי ממהלך רדיקלי כזה - למיוחד כל כך.

מדובר בטקסט שנע בקלילות מפרוזה לשירה, מפרגמנטים לסיפור קצר. המבנה שלו משתנה, אינו סדור, ומזמן חוויה יוצאת דופן הנשענת פחות על השכל, ויותר על הרגש והתגובה המידית והמשתנה תדיר שהטקסט מעורר.

אל אנג'ל חבר אמיר גניסלב שהוסיף ציורים מיוחדים הבולטים בכתמיות שמזכירה קצת את כתמי הדיו של רורשאך ובקווים עדינים אשר יוצרים מערך וויזואלי מרגש. זהו ספר שונה מכל בחינה שהיא, ועוסק בתנועה, בנפש האדם ובחיבור התמידי בין הנשגב לארצי והיומיומי. זה אמנם לא בסט-סלר, אבל משום ייחודו, בשבילנו הוא בסט-סלרי.
...