ש''ס היא תנועה דתית, ספרדית, תרבותית, חברתית ופוליטית, ששמה לה למטרה ''להחזיר עטרה ליושנה'', ולשוב לדרך המלך התורנית של רבי יוסף קארו, מחבר ''שולחן ערוך''. המפלגה פועלת לתיקון חברתי, צמצום פערים ושמירת אופיה היהודי של מדינת ישראל.
התנועה כתבה במצעה כי היא ''מוסיפה ותוסיף לצעוד לאורו של מרן, הרב עובדיה יוסף זצ''ל''. מצעה הרעיוני מושתת על דרישה עמוקה לצדק חברתי, הורדה דרמטית של יוקר המחייה, ביטול מוחלט של המע''מ על מצרכי יסוד מובהקים והעלאת שכר המינימום. מצד אחד הרחבת ההכנסה, מצד שני הקלה על ההוצאה.
ש''ס תפעל לשיקום השירותים החברתיים במדינת ישראל, למניעת השתלטות הכסף הפרטי על מערכת הבריאות הציבורית, לעצמאות הביטוח הלאומי ועדכון הקצבאות וכן לרפורמות צרכניות בבנקאות ובשורה של גופים בעלי מאפיינים מונופוליסטיים.
אריה דרעי
בן 55. ממקימי ש''ס. בתחילה היה מנכ''ל משרד הפנים ולאחר מכן שר הפנים. בשנת 1999 נידון לארבע שנות מאסר, לאחר שהורשע בשוחד ובעבירות נוספות. עונשו קוצר בשנה בעליון. ב-2011 חזר לחיים הפוליטיים ושנתיים לאחר מכן, כמה חודשים לפני פטירת הרב עובדיה יוסף, מונה שוב ליו''ר ש''ס. הודיע על התפטרותו על רקע פרשת הקלטת, וחזר בו.
יצחק כהן
בן 63. היה חבר במועצת העיר אשקלון, מרכז מעיין החינוך התורני, שר לענייני דתות וסגן שר האוצר. חבר כנסת מאז הכנסת ה-14.
משולם נהרי
בן 63. היה משנה למנכ''ל רשת החינוך ''מעיין החינוך התורני'' וממקימיה, דירקטור במפעל הפיס, חבר הנהלת משרד החינוך וממונה על תרבות תורנית, סגן שר במשרד החינוך, שר במשרד האוצר ושר לחברה ומורשת ישראל במשרד ראש הממשלה. ח''כ משנת 1999.
יעקב מרגי
בן 54. מנכ''ל ש''ס מאז 2001 וחבר כנסת מטעמה מאז הכנסת ה-16. היה יו''ר המועצה הדתית בבאר שבע, יו''ר סיעת ש''ס בכנסת והשר לשירותי דת. תושב שדה צבי שבצפון הנגב.
דוד אזולאי
בן 60. חבר כנסת מטעם ש''ס מאז 1996. כיהן בעבר כסגן שר הפנים, יו''ר ועדת הפנים, יו''ר הוועדה המיוחדת לפניות הציבור וראש המועצה האזורית נחל עירון. מתגורר בעכו
מפלגה בעלת אופי חרדי ספרדי שהוקמה ב-1984, על רקע תחושת הקיפוח של החרדים המזרחיים לעומת האשכנזים, בהנהגתו הרוחנית של הרב עובדיה יוסף.
מאז הקמתה ועד לכנסת ה-16 עלה בהתמדה כוחה של ש''ס כמעט בכל מערכת בחירות, עד שבבחירות 1999 זכתה ב-17 מנדטים. לאחר מכן המגמה השתנתה ובמערכות הבחירות שלאחר מכן ש''ס לא צברה יותר מ-12 מנדטים.
לאחר בחירות 2013, שבהן זכתה המפלגה ל-11 מנדטים, חזר לראשות ש''ס אריה דרעי, שהיה יו''ר המפלגה עד שהורשע בשוחד ב-1999 ונשלח למאסר. בשלהי 2014, כשנה לאחר מותו של הרב עובדיה, ועל רקע חילוקי דעות עם דרעי, עזב היו''ר הקודם אלי ישי את ש''ס והקים מפלגה מתחרה.