מרצ מציעה אלטרנטיבה כלכלית סוציאל-דמוקרטית. המפלגה תקדם מדינת רווחה הכוללת רגולציה ופיקוח אפקטיבי ותפעל לקידום רפורמה במערכת המס האי-שוויונית, למהפכה בשוק העבודה על ידי חיזוק העבודה המאורגנת וכן להשבת אחריות המדינה לשירותים שאותם היא אמורה לספק, במרכזם חינוך, בריאות ורווחה. מרצ תוביל לשינוי סדר העדיפויות בתקציב ותקדם תוכניות להפחתת יוקר המחייה בתחומי הדיור, הבנקאות, השירותים ומוצרי הצריכה. יוצבו יעדים כמותיים מחייבים למיגור העוני ולצמצום הפערים בחברה.
המפלגה מאמינה שהאינטרס המרכזי של ישראל הוא לסיים את הכיבוש ולהגיע להסדר שבמסגרתו תתקיים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. על ישראל לאמץ את יוזמת הליגה הערבית שקראה לפיוס כולל בין העולם הערבי לישראל. על ממשלת ישראל להצהיר מיוזמתה, ללא תנאים מוקדמים, כי היא דבקה בהסדר מדיני שיביא קץ לסכסוך. הפתרון חייב להישען על סיום הכיבוש ועל חלוקת הארץ על בסיס גבולות 1967, בהסכם מדיני בין הצדדים. בנוסף, יש לנקוט צעדים מידיים להקפאת מפעל ההתנחלות.
מרצ תפעל להפסקת הפרטת מערכת החינוך ותפעל לקידום חינוך חינם, שוויוני וערכי עבור כל ילדי ישראל. בנוסף, תפעל מרצ לחיזוק המורים באמצעות מספר צעדים, ביניהם העלאת שכרם. המפלגה תיאבק להגנת הדמוקרטיה וזכויות האדם מפני גילויי גזענות ופשיזם שמתבטאים ביוזמות חקיקה אנטי-דמוקרטיות, פגיעה במערכת המשפט, בעיתונות, באקדמיה ובהצרת חופש הביטוי. מרצ תמשיך לפעול להפרדה מוחלטת של הדת מהמדינה, להחלת נישואים אזרחיים לכלל תושבי המדינה ולהפעלת תחבורה ציבורית בשבת.
במצע נכתב כי מרצ מחויבת למאבק בשחיתות השלטונית ותפעל לצמצום הריכוזיות ולהגברת השקיפות. בנוסף, המפלגה מבטיחה ''להמשיך להיאבק למען צדק סביבתי, להגן על משאבי הטבע וזכויות בעלי החיים, ולקדם מדיניות של שימור מול פיתוח''. מרצ תפעל לקידום הפעלת תחבורה ציבורית ''זולה, איכותית ונגישה, שבעה ימים בשבוע ו-24 שעות ביממה''. בנושא אחר, מרצ מבטיחה כי תילחם למען זכויותיהן של נשים ונגד הדרתן.
זהבה גלאון
בת 59. יו''ר מרצ בשלוש השנים האחרונות. מכהנת כחברת כנסת כמעט ברצף מ-1999. לפני היבחרה לכנסת הייתה בין היתר המנכ''לית הראשונה של ''בצלם'' ומזכ''לית מפלגת רצ. בפריימריז לראשות מרץ ב-2014 ניצחה ללא תחרות. נולדה בליטא, עלתה לארץ בגיל 4 ומתגוררת בפתח תקווה.
אילן גילאון
בן 58. מכהן כחבר כנסת לסירוגין מ-1999. ניצח בפריימריז לרשימת מרצ לבחירות לכנסת ה-20. יו''ר סיעת מרצ וראש השדולה החברתית, השדולה למען הדיור החברתי, השדולה למען אנשים עם מוגבלויות והשדולה לשוויון בבריאות. נולד במולדובה, לקה בפוליו בגיל שבעה חודשים ומאז הוא נכה רגלו. עלה לישראל בגיל 9.
עיסאווי פריג'
בן 51. נבחר לכנסת לראשונה ב-2013. חבר בוועדת החינוך, התרבות והספורט. מכהן בין היתר כראש השדולה לקידום תעסוקה במגזר הערבי. רואה חשבון במקצועו. תושב כפר קאסם.
מיכל רוזין
בת 45. נכנסה לכנסת ב-2013. לפני כהונתה כחברת כנסת שימשה כמנכ''לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. שימשה כראש השדולה לשוויון תעסוקתי. נבחרה לפרלמנטרית המצטיינת ב-2013.
תמר זנדברג
בת 38. החלה את דרכה בפוליטיקה כעוזרת הפרלמנטרית של ח''כ רן כהן. בהמשך שימשה חברת מועצה בעיריית תל אביב וב-2013 נבחרה לכנסת. בין היתר, יו''ר משותף של השדולה לתחבורה בת קיימא ושל השדולות העירוניות. אחיה הוא הכדורגלן מיכאל זנדברג. בן זוגה אורי זכי מדורג במקום העשירי ברשימת מרצ.
המפלגה הורכבה לפני בחירות 1992, מאיחוד של מפ''ם הסוציאליסטית, שנוסדה בשנת הקמת המדינה, מפלגת השמאל רצ (נוסדה ב-1973 על ידי שולמית אלוני) וחלק מהמפלגה הליברלית שינוי, בראשותו של אמנון רובינשטיין. מרצ הייתה בשיא כוחה עם היווסדה, כשזכתה ב-12 מנדטים בבחירות לכנסת ה-13, ובהדרגה הלכה ונחלשה עד לשפל של שלושה מנדטים בלבד ב-2009.
מרצ הייתה חברה בממשלות רבין ופרס (מ-1992 עד 1996) ובממשלת ברק. יוסי שריד, יוסי ביילין וחיים אורון היו ראשי מפלגת השמאל לאחר שולמית אלוני, אבל רק עם היבחרה של זהבה גלאון ליו''ר מרצ נבלמה מגמת הירידה של התנועה. בבחירות 2013 זכתה מרצ לשישה מנדטים.